Gündem

Almanya’da Koronavirüs Salgınında Yaşamını Yitirenler İçin Anma Töreni Düzenlendi

Almanya’da koronavirüs salgınında yaşamını yitiren yaklaşık 80 bin kişi için başkent Berlin’de anma töreni düzenlendi.
18 Nisan 2021
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier @Shutterstock

Yeni tip koronavirüs salgınında geride bırakılan bir yılın ardından Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşamını yitiren yaklaşık 80 bin kişi için anma töreni düzenlendi.

Sıkı önlemler ve hijyen kuralları altında gerçekleştirilen törene, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Başbakan Angela Merkel, Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schaeuble, Eyaletler Meclisi Başkanı Reiner Haseloff ve Federal Anayasa Mahkemesi Başkanı Stephan Harbarth ile koronadan yaşamını yitiren 5 kişinin yakınları ve farklı dini inanç gruplarının temsilcileri katıldı.

STEİNMEİER ANMA TÖRENİNDE KONUŞTU

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Steinmeier, “Salgında bir yılı aşkın süreyi geride bıraktık. Salgın sadece Almanya’da değil tüm dünyada derin yaralar açtı. Ve biliyoruz ki hâlâ geçmedi. Sosyal hayatımızı mesafelerle kısıtlayan salgının toplumumuzda da mesafeler oluşturmasına izin vermeyelim. Bugün burada, yaşamını yitirenleri anmak için toplandık. Geride kalan ailelere, yalnız değilsiniz, üzüntünüzü paylaşıyoruz demek için toplandık.” dedi.  Dünya genelinde 3 milyondan fazla insanın yaşamını yitirdiğini belirten Steinmeier, siyasetin de bu felaketten dersler çıkardığını ifade etti. Steinmeier, “Siyaset büyük felaketleri önlemek için zor ve bazen de acı kararlar almak zorunda kaldı. Bazı kararlar hatalı veya eksik olabilir. Hataları ve eksikleri düzeltmeliyiz. Ama bugün değil. Bugün acı, ızdırap ve öfke hakkında konuşalım. Birbirimizi suçlamadan ve geriye bakmadan. Pandemiden kurtulmak için güçlerimizi birleştirelim.” dedi.

Robert Koch Enstitüsü’nden (RKI) yapılan açıklamaya göre Almanya’da Kovid-19 kaynaklı ölüm sayısı 79 bin 914 oldu. (fy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş