Gündem

Barışa Susayan Dünyada Askeri Harcamalar 2 Trilyon Dolara Ulaştı

İşgal, işsizlik, açlık, iç savaş ve zoraki göçle boğuşan dünya kapsamlı bir barışa ihtiyaç duyarken, geçen yıl askeri harcamalar zirveye ulaştı.
26 Nisan 2021
İşgal, açlık, işsizlik, açlık ve zoraki göçlerin sürdüğü dünya barış beklerken, askeri harcamalar 2 trilyon doları buldu. @shutterstock

Dünyanın askeri harcamaları 2 trilyon dolara ulaştı. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından açıklanan dünya askeri harcamalar araştırmasına göre en çok araştırmayı Amerika Birleşik Devletleri ile Çin yaptı.

Çin’i ise sırasıyla Hindistan, Rusya 65.1, Suudi Arabistan ile Fransa ve Almanya takip etti.

Bu 7 ülkenin yaptığı askeri haracamalar 1 trilyon 291 milyar doları buldu. Sadece Amerika Birleşik Devletlerinin harcaması 732 milyar ile zirvede bulunuyor.

Dünyanın işgal, işsizlik, açlık, iç savaş ve zoraki göçle boğuştuğu bir zamanda kapsamlı bir barışa ihtiyaç duyulurken, askeri harcamaların zirve yapması barış umutlarını bir kez daha söndürdü.

Silahlanma harcamalarında, özellikle Fransız silahları satın alan ve dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Çad, Mali, Moritanya, Nijerya ve Uganda askeri harcamalarını yüzde 23 ila 45 arasında artırdı.

Türkiye’nin geçen yılki askeri harcamaları ise, başta ülke içerisinde olmak üzere Irak ve Suriye’de terörle mücadelesinin sürmesine rağmen, yüzde 5 oranında azaldı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş