Dünya

İsrail Polisi Mescid-i Aksa’da Cemaate Müdahele Etti

İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'daki cemaate ve şehrin çeşitli yerlerinde Filistinlilere müdahelesi sonrası 205 Filistinli yaralandı. İslam dünyası İsrail polisinin müdahelesine tepki gösterdi.
08 Mayıs 2021
@aa

İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı ve Şeyh el-Cerrah mahallesinde Filistinlilere yönelik saldırılarından sonra Mescid-i Aksa’daki cemaate de müdahale etmesi İslam dünyasında şiddetle kınandı.

Filistin Kızılayı, dün akşam İsrail polisinin Mescid-i Aksa ile Şeyh el Cerrah mahallesine yaptığı müdahalede yaralananların sayısının ise 205’e yükseldiğini açıkladı. Filistinlilerin müdaheleye direnmesi üzerine de 17 İsrail polisinin yaralandığı bildirildi.

İslam ülkeleri yönetimleri ile çeşitli İslamî kuruluşlar da İsrail polisinin dinî ve kutsal mekanlara müdahale etmesini şiddetle kınadı.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İsrail polisinin müdahalesinin kabul edilemez olduğunu bildirdi. Ergün, “Semavi dinlerin kutsal saydığı ve Müslümanların ilk kıblegâhı olan Mescid-i Aksa’da ibadet ve toplu ibadet hakkının kısıtlanması ve şiddet olayları kabul edilemez. Yaralılara Rabbimden acil şifalar diliyorum.” dedi.

İsrail polisi, Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’daki Kıble Mescidi’nde yatsı namazı kılan cemaate karşı ses bombaları ve plastik mermi kullanmıştı. c/aa

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş