Toplum

Camilerde Hızlı Kovid-19 Testi

Kovid-19 salgınının başladığı ilk günlerden itibaren salgınla mücadele için birçok tedbir alarak, takdir toplayan Avrupa’daki camilerden bazıları cemaatine hızlı Kovid-19 testi için imkân sunuyor.
10 Mayıs 2021
Aif cuma namazına gelenlere hızlı test dağıtımı @camiahaber

Camiler pandemi ile mücadeleye hızlı Kovid-19 testleriyle tam destek oluyor. IGMG Kuzey Bavyera Nürnberg Şubesi de cami avlusunu cemaate hızlı test imkânı için hizmete açtı. 1 Nisan’da başlayan ve 30 Haziran’a kadar devam edecek olan hizmet haftada 6 gün boyunca öğle ile ikindi namazları arasında veriliyor. Test ücretsiz olarak sunuluyor. Konuyla ilgili konuşan Bölge Başkanı İsmail Satır yaklaşık iki aydır testin yapıldığını söyledi. Hızlı testlerle çok kısa sürede sonuç alınırken. PCR testinin de kurulan çadırlarda sağlık ekiplerince talep hâlinde yapıldığını belirtti.

Avusturya

Avusturya’da pandeminin yayılmasıyla alınan önlemlere ek olarak camiilerde de pandemi ile mücadelede inisiyatif kullanıp kendi iç tedbirlerini almışlardı. Ücretsiz maske, dezenfektan dağıtımlarının yanı sıra alınan tedbirlere ek olarak pandeminin zincir etkisi ile yayılmasını önlemek adına, test yaptırmanın yayılmayı kısmen engelleyecek olduğundan Avusturya İslam Federasyonu (AİF) olarak Vorarlberg eyaletindeki Kaymakamlıklar, Bregenz, Dornbirn, Lustenau ve Feldkirch Belediyelerinin desteği ile AİF Camiilerinde Mayıs ayı boyunca cuma namazına müteakiben tüm cemaate haftalık 2 adet korona testi dağıtılacak. Cemaat testleri evlerinde kendileri yapabilecekler.

Hessen

IGMG Hessen Bölgesi Offenbach Mevlana Camii yetkililerle irtibata geçerek 30 Nisan Cuma günü Cuma namazı için cami avlusunda cemaate hızlı koronatest imkânı sundu. Çalışmanın duyurusu cemaate yapılarak test için kayıt yapıldı. 12’den sonra cami avlusunda bulunan belediyeye ait mobil test aracı ile testler yapıldı.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren veren Cami Kurumsal İletişim Başkanı Ömer Akyüz, “Testi mecburi tumadık. Cemaatimiz yaklaşık 130’ar kişilik iki grup olarak iki seferde cuma namazı kıldı. Namaza katılan 50 kişiye ise namaz öncesi kendi talepleri doğrultusunda test yapıldı. Tüm sonuçlar negatifti.” dedi.

Offenbach mobil test aracı
@camiahaber

Pandemi ile mücadelede Avrupa’da camilere girişte elektronik kart okuma sistemini getirerek, gelenlerin kayıtlarının hızlıca yapılmasını sağlayan ilk camilerden olan Offenbach Mevlana Camii online mukabele, online sohbet gibi çalışmalarıyla da bu zor dönemlerde de irşad çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Camide sokağa çıkma yasağı saatlerine rastlayan teravih namazları da gerekli resmî görüşmelerin yapılması ve prosedürlerin takibi sayesinde kılınabiliyor.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş