Gündem

İskoçya’da Halk, Polise Direndi 2 Müslüman Mültecinin Sınır Dışı Edilmesini Önledi

İskoçya'da halk, Ramazan Bayramı'nda 2 Müslüman mültecinin sınır dışı edilmesini önledi. Halkın polisin önünü kapattığı eylemler sonrasında Ramazan Bayramı'nda sınır dışı edilmek istenen iki Müslüman mülteci serbest bırakıldı.
15 Mayıs 2021
İskoçya'da halk, Ramazan Bayramı'nda 2 Müslüman mültecinin sınır dışı edilmesini önledi.

İskoçya’da halk, polisin Ramazan Bayramı’nda 2 Müslüman mültecinin sınır dışı etme çabasını direnerek önledi. , İngiltere İçişleri Bakanlığına bağlı göçmenlik polislerinin, Glasgow’da ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı Pollokshields mahallesindeki bir evi basarak iki kişiyi sınır dışı etmek üzere minibüse bindirmeye çalışması üzerine halk minibüsün önünü kapattı.

Olayı gören mahalle sakinleri minibüsün hareket etmesini engelledi. Göstericilerden biri minibüsün altına yatarken, diğerleri de aracın etrafını çevirdi.

Bunun üzerine olay yerine İskoçya polisi çağrıldı. Önce minibüsü korumaya alan polisler, daha sonra göstericilere müdahale etti.

İskoç polisi geri adım attı

Ancak İskoçya Polis Teşkilatından daha sonra yapılan açıklamada, kendilerini İngiltere Göçmenlik Bürosunun çağırdığı belirtilerek, “İskoçya Polisi mültecilerin geri gönderilmesine yardımcı olmuyor. Memurlar, protestoyu denetlemek ve kamu güvenliğini sağlamak için olay yerinde.” denildi.

“Olaylara İngiltere İçişleri Bakanlığı neden oldu”

İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon de Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda, bugünkü olaylara tamamıyla İngiltere İçişleri Bakanlığının neden olduğunu belirterek, İskoçya polisinin mültecilerin geri gönderilmesine yardımcı olmadığını, kamu güvenliğini korumakla yükümlü olduğunu bildirdi.

Sturgeon, “Esasen İngiltere İçişleri Bakanlığının göçmenlik politikasına katılmıyorum ama bunu bir kenara bıraksak bile, bu eylem kabul edilemezdi. Ramazan Bayramı’nı kutlayan Müslüman bir topluluğun kalbinde ve Kovid-19 salgını yaşanan bir bölgede bu şekilde hareket etmek bir sağlık ve güvenlik riskiydi.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere hükümetinden, eylemleriyle bir daha asla böyle tehlikeli bir durum yaratmayacaklarına dair güvence talep edeceğini belirten Sturgeon, daha önce bir bakanla konuşmayı başardığında hiçbir güvence verilmediğini ve empati de gösterilmediğini anımsattı.

Sturgeon, son olarak, bir seçim bölgesini temsil etmekten, sığınmacılara ve mültecilere kucak açan ve onlara destek veren bir ülkeye liderlik etmekten gurur duyduğunu dile getirdi.

“Bayramda evlere baskın şok edici, utanç verici ve ırkçı”

İskoç Mülteci Konseyi Başkanı Sabir Zazai, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bayram sırasında evlere baskın yapılmasının “şok edici, utanç verici ve ırkçı” olduğunu belirtti.
İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ın parçası olan İskoçya’da, göçmenlik konusunda merkezi İngiliz hükümetinin kuralları uygulanıyor. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş