Gündem

Almanya’nın KRV Eyaleti İslam Din Derslerini Yeniden Ele Alıyor

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaleti, okullarda verilen İslam Din Dersi’ni genişletmeyi ve bu konuda Müslüman cemaatler ile iş birliğinde yeni bir sayfa açmayı planlıyor.
18 Mayıs 2021
İslam Din Dersi Komisyonu daha etkin bir katılım sağlayacak.

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (KRV)  okul bakanlığı, eyaletteki okullarda verilen İslam Din Dersi konusunu yeniden gündemine aldı. Eyalet Okul ve Eğitim Bakanı Yvonne Gebauer, İslam Din Dersi ile ilgili alınan kararları açıkladı. Bakanın açıklamasına göre, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde İslam Din Dersi için yeni bir komisyon kurulacak ve bakanlık İslam Din Dersi’nin organizasyonu ve içeriği bağlamında bu kurumlarla birlikte çalışılacak. Komisyon Katolik ve Protestan Kilisesi’nin din eğitimine katılımına benzer bir şekilde bu alanda çalışmalar yapacak.

“İslam Din Dersi, Eyaletin Sorumluluğu Altındadır”

Bakan Gebauer, İslam Din Dersi’nin eyaletin sorumluluğu altında olduğunu ve Almanya’da eğitimini almış öğretmenler tarafından verildiğini vurguladı. Bu derste farklı dinlerle ilgili de bilgi aktarımının gerçekleşeceğine dikkat çeken Gebauer, amacın öğrencileri her türlü ön yargıya karşı korumak, açıklık, hoşgörü ve diğer din ve inançlara karşı saygıyı güçlendirmek olduğunu ifade etti.

Almanya’da Müslüman öğrencilerin İslam Din Dersi alma hakkının olduğunun altını çizen Gebauer, önceki danışma kurulunun Müslüman temsilcilerinden oluşan bir komisyon ile değiştirileceğini ve bu komisyonun içinde hiçbir devlet temsilcisinin olmayacağını açıkladı. Gebauer, bu kuruluşlarla sözleşmelerin yapıldığını ve komisyonun yakın bir zamanda kurulacağını bildirdi.

Komisyona dahil olacak kuruluşlar ise şu şekilde: Fas Cemaat İttifakı (BMG), Almanya Boşnak İslam Cemaati (IGBD), Kuzey Ren-Vestfalya İslam Dinî Cemaati (IRG NRW), Almanya İslam Arnavut Merkezler Birliği (UIAZD) ve İslam Kültür Merkezleri. Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin (DİTİB) de bu komisyona dahil olacağı kesinleşti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş