Gündem

IGMG Genel Başkanı Ergün: “Mabetlere Saldırılamaz; Mabedler Dokunulmazdır”

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, Mescid-i Aksa’da meydana gelen olaylara tepki göstererek barış talep etmenin en doğal hak olduğuna vurgu yaptı ve tepki verirken, hiçbir masum insanın ve dinî mensubiyetin hedef gösterilemeyeceğini söyledi.
19 Mayıs 2021
Ergün: "Mabedler dokunulmazdır, saldırılamaz."

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün mabetlere saldırılamayacağını ve mabedlerin dokunulmaz olduğunu açıkladı.

Yayımladığı bir video mesajla kamuoyuna seslenen IGMG Genel Başkanı Ergün özellikle Ramazan ayının sonuna doğru Mescid-i Aksa’da meydana gelen olayların tüm insanlığın yüreğini burktuğunu ve üzdüğünü ifade ettikten sonra, mabedlerin İslam inancına göre dokunulmaz olduğuna dikkat çekti.

Kur’an’dan mabedlerin dokunulmazlığı ile ilgili ayeti nakleden Ergün, “Mabedlere sığınan insanlara, orada ibadet edenlere savaşta bile dokunulmaz.” dediği açıklamasında, Mescid-i Aksa’ya yapılan son saldırılar karşısında teşkilatın tutumunu da açık mektup ve basın açıklamaları ile kamuoyuna duyurduklarını ifade etti.

Bu olaylar karşısında vicdan sahibi insanların tepki ve barış taleplerini dile getirmelerinin en doğal hakları olduğunu da söyleyen Ergün, olaylara verilen tepkilerde hiçbir masum insan ve dinî mensubiyetin hedef gösterilmemesi gerektiğine de vurgu yaptı. Ergün “Böyle bir hedef gösterme, İslam ahlakıyla asla bağdaşmaz. Bizim amacımız, inancı ne olursa olsun masum insanların ölümlerini durdurmak ve kalıcı bir barışın tesis edilmesi için çalışmaktır.” dedi.

IGMG Genel Başkanı Ergün, ayrıca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Son günlerde Almanya’nın çeşitli yerlerinde havralara karşı yapılan saldırıları kınıyorum. Bu ne insanîdir, ne de İslamîdir.” dedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş