Toplum

WhatsApp Güncellemesi Türkiye’de Yürürlüğe Girmeyecek

Rekabet Kurumu, WhatsApp'ın veri paylaşımını içeren güncellemesinin Türkiye'deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceğini duyurdu.
22 Mayıs 2021
@Shutterstock

Rekabet Kurumu, WhatsApp‘ın veri paylaşımını içeren güncellemesinin, onaylayan kullanıcılar dahil olmak üzere Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceğini duyurdu.

Rekabet Kurumundan yapılan açıklamada, WhatsApp‘ın veri paylaşımını içeren kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncellenmesi ve bunların kullanıcıları tarafından onaylanmasını istemesi sonrasında 11 Ocak 2021’de Kurum tarafından söz konusu güncellemeye ilişkin geçici tedbir kararı alındığı anımsatıldı.

Müteakiben WhatsApp tarafından planlanan güncellemenin, küresel çapta 15 Mayıs 2021’e kadar ertelendiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Rekabet Kurumu tarafından alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dahil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir.”

TÜRKİYE’DEKİ TÜKETİCİLER EN HIZLI BOYKOT EDEN GRUP OLMUŞTU

WhatsApp mesajlaşma uygulamasının “zorunlu güncelleme” kararının ardından tüketici WhatsApp alternatiflerini tercih etmeye başlamıştı.

Türkiye’deki tüketiciler WhatsApp’i en hızlı boykot eden grupta yer aldı. Türkiye’deki kullanıcılar BiP ve Dedi gibi verileri Türkiye’de saklayan mesajlaşma uygulamalarına yönelmişlerdi.

WhatsApp, 4 Ocak’ta “Gizlilik İlkesi”ni güncellemiş ve kullanıcılarına güncellenen ilkeleri kabul etmeleri için bildirim yollamıştı. Hesap bilgileri, mesajlar, konum bilgileri gibi birçok verinin Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren yeni koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre vermişti. WhatsApp, yeni koşulların kabul edilmemesi durumunda uygulamanın kullanılamayacağını belirtmişti. (C,AA)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş