Gündem

Almanya Türkiye’yi Kovid-19 ‘Yüksek Riskli’ Bölgeler Listesinden Çıkardı

Almanya, Türkiye'yi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında "yüksek riskli" bölgeler listesinden çıkardı.
04 Haziran 2021
@aa

Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsü (RKI), Sağlık, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıklarıyla hazırladığı riskli bölgeler listesini güncelledi.

Buna göre nisan ortasından bu yana “yüksek riskli” bölgeler listesinde yer alan Türkiye, Kovid-19 vakalarının düşmesiyle 6 Haziran’dan geçerli olmak üzere bu gruptan çıkarıldı ve “riskli’ grubuna dahil edildi. Buna göre iki doz aşı olanlar, hastalığı atlatıp iyileşenler ve negatif sonuçlu PCR testi olanlar artık Almanya’da 10 gün karantinaya girmek zorunda olmayacak.

Seyahat uyarısı devam ediyor

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’ye seyahatlerle alakalı seyahat uyarısı devam ediyor. Türkiye ayrıca hâlâ riskli bölge listesinde yer alıyor. Buna göre ülkeye girişler için PCR test (72 saatlik) veya antijentest (48 saatlik) gerekli. Karantina uygulaması ise söz konusu değil.

Öte yandan İsviçre de Türkiye’yi Kovid-19’da ‘riskli ülkeler’ listesinden çıkardı. Buna göre Türkiye’den İsviçre’ye seyahat eden yolcularda da Kovid-19 testi negatif olanlar, 10 günlük zorunlu karantina uygulamasından muaf tutulacak.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş