Gündem

Almanya Türkiye’ye Yönelik Seyahat Kısıtlamasını 1 Temmuz’da Kaldırıyor

Almanya Kovid-19 nedeniyle 'riskli' ilan ettiği bölgelere seyahat uyarısını kaldıracağını açıkladı. Yeni uygulamayla birlikte Türkiye’ye seyahatler için de mevcut seyahat uyarısı geçerliliğini kaybedecek.
11 Haziran 2021
Kapıkule Sınır Kapısı @AA@ değişiklikler Camia

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, birçok yerde vaka sayılarının düştüğüne ve aşı olan insanların sayısının arttığına işaret ederek, aylarca süren karantina uygulamalarından sonra daha fazla normalleşmenin beklenebileceğini belirtti.

Türkiye’ye seyahatler için de seyahat kısıtlaması bu tarihten itibaren ortadan kalkacak

Maas, bunun seyahatler için de geçerli olduğunu aktararak, yaklaşık bir yıl sonra, haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısının 200’ün altında olan bölgeler için 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısının kaldırılacağını ifade etti. Özellikle Türkiye kökenlileri de yakından ilgilendiren yeni uygulamaya göre Almanya’dan Türkiye’ye seyahatler için de seyahat kısıtlaması bu tarihten itibaren ortadan kalkacak.

”yüksek riskli bölgeler” ve “virüs varyasyon bölgeleri” için seyahat uyarısı devam edecek

Avrupa’da aşılananlara, iyileşenlere ve test uygulananlara ortak kurallar getirileceği için bu adımı atabildiklerini kaydeden Maas, seyahatlerde tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini belirtti. Maas, Kovid-19’un mutasyona uğradığına işaret ederek, bu nedenle “yüksek riskli bölgeler” ve “virüs varyasyon bölgeleri” için seyahat uyarısında bulunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Almanya’daki mevcut uygulamada, haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısı 50’nin üzerinde olan bölgelere seyahat uyarısı yapılıyor.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş