Gündem

Macron Yerel Seçimlerde Hezimete Uğradı

Fransa’da yapılan yerel seçimlerin ilk sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Macron’un İlerleyen Cumhuriyet Partisi ağır yenilgi aldı. Favori olarak görülen aşırı sağcı Le Pen’in Ulusal Cephe’si ise ikinci oldu.
21 Haziran 2021
Fransa'da yapılan bölgesel seçimlerin birinci turunda ilk sonuçlar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Marine Le Pen bekledikleri oyu alamadı. @shutterstock

Fransa’da Pazar günü yapılan bölgesel seçimlerin birinci turunda ilk sonuçlar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve rakibi Marine Le Pen’in umdukları sonucu alamadığını gösteriyor. Macron’un İlerleyen Cumhuriyet Partisi or oranında 5. sıraya düştü. Seçimlerin favorisi olarak gösterilen Le Pen’in Ulusal Cephe’si ise ikinci sırada yer aldı.

Ipsos şirketinin sandık çıkış anketine göre seçimlerde merkez sağda ve ana muhalefet konumundaki Cumhuriyetçiler Partisi ülke genelinde yüzde 27,2 oyla ilk sırada yer aldı.

Yüzde 19,3 oyla ikinci olan aşırı sağcı Ulusal Cephe’yi sırasıyla Yeşil Parti, Sosyalist Parti ve Macron’un merkezdeki İlerleyen Cumhuriyet Partisi izledi. Sandık çıkış anketlerine göre Macron’un partisi, önümüzdeki hafta seçimlerin ikinci turundaki yarışmak için gerekli yüzde 10 oyu alamayabilir.

Marine Le Pen’in liderliğindeki Ulusal Cephe de bölgesel seçimlerde birinci sırada yer almayı ve tarihinde ilk kez en az bir bölgede seçimi kazanmayı umuyordu. Le Pen, katılım oranının tahminen yüzde 34 gibi rekor düzeyde düşük bir oranda kalmasının felaket olduğunu, halkın seçim sistemine güvenmediğini söyledi.

Fransa’da ilk turu Nisan 2022’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine 1 yıldan az bir süre kala bölgesel seçimlerin kesin sonuçları merakla bekleniyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş