Gündem

Hırvatistan’da Sıkı Sağlık Kontrolü Başladı

Hırvatistan Schengen ülkelerinden gelenlerden aşı sertifikası, PCR ya da antijen test sonuçları istemeye başladı. 12 saatten fazla ülkede kalanlar zorunlu karantinaya alınıyor.
02 Temmuz 2021
Hırvatistan perşembe akşamından itibaren ülkeye girişlerde aşı pasaportu, PCR veya hızlı tes sonucu istemeye başladı. 12 saatte ülkeyi terketmeyenler zorunlu karantinaya tutulacak. @shutterstock

Hırvatistan, sınır kapılarındaki sağlık kontrollerini sıkılaştırdı. Perşembe akşamından itibaren, Avrupa Birliği ve diğer Schengen ülkelerinden gelen kişiler ya Avrupa Birliği’nin onayladığı ve adına Yeşil Pasaport denilen aşı sertifikası göstermek zorunda ya da PCR veya hızlı antijen testi sonuçları ibraz etmek zorundalar.

Daha önceleri AB ülkelerinden az risk bölgesi olan ülkelerden gelenlerin her hangi bir belge göstermeden Hırvatistan’a girmesine müsaade ediliyordu. Hırvatistan İçişleri Bakanlığı yayımladığı yeni genelge ile, ülkeye girişlerde aşı pasaportu (dijital de olabilir), PCR veya hızlı antijen testi sonucu veya daha önce kovid-19 geçirmiş olma belgesi isteneceğini açıkladı.

Aşıların Hırvatistan’a giriş gününden en erken 210 gün önce yapılmış olması şartı da bulunuyor. PCR veya hızlı antijen testlerinin ne zaman ve kim tarafından yapıldığının açıkça yazılmış olması gerekiyor.

12 saat içinde ülkeyi terketme zorunluluğu da bulunuyor. 12 saat içinde ülkeyi terketmeyenlerin ise zorunlu karantinaya girmesi gerekiyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş