Dünya

Fransa, Afganistanlı Göçmenleri Ülkelerine Geri Gönderme İşlemlerini Askıya Aldı

Fransa, Afganistan'da artan çatışmalar nedeniyle ülkeye gelen göçmen sınır dışı etme işlemlerini bir süreliğine durdurdu.
13 Ağustos 2021
@aa

Fransız İçişleri Bakanlığının basına yaptığı açıklamaya göre, Afganistan’da çatışmaların şiddetlenmesi nedeniyle Afgan göçmenleri ülkelerine geri gönderme operasyonları askıya alındı.

Afganistan Hükûmetinden AB’ye Çağrı

Fransa’nın temmuz başından bu yana Afgan göçmenleri sınır dışı etmediği belirtilen açıklamada, Afganistan’daki durumun diğer Avrupalı ülkelerle yakından izlendiği ifade edildi. Afganistan hükûmeti, 11 Temmuz’da Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Afgan mültecilerin geri gönderilmesini 3 ay askıya almalarını istemişti.

Bazı AB Ülkelerinden Olumlu Yanıt

İsveç ve Finlandiya, Afganistan’ın isteğine olumlu cevap verirken Hollanda, Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka ve Yunanistan, AB yönetiminden sınır dışı işlemlerini sürdürmeyi talep etmişti. Ancak Almanya ve Hollanda, dün Afganistan’a yönelik sınır dışı işlemlerini belli süreliğine durduracaklarını duyurmuştu.

EUROSTAT verilerine göre, 2020’de AB’de sığınma talebinde bulunan 416 bin 600 mültecinin yüzde 10,6’sı Afganlardan oluşuyor. AB’deki sığınmacılar arasında en büyük grubu yüzde 15,2 ile Suriyeliler oluşturuyor. AB ülkeleri bu yılın başından beri 1200’den fazla Afgan’ı ülkelerine geri gönderdi.

Fransa’da, 2020’de 8 bin 886 Afganistanlı sığınma talebinde bulundu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş