Gündem

Almanya’da 2 Eyalette Başlıyor: Aşı Olmayıp Karantinaya Düşenlere Ödenmeyecek!

Almanya’da 15 Eylül’den itibaren aşı olmayıp karantina altına alınan kişilerin, karantina süresince oluşan gelir kayıpları devlet tarafından tazmin edilmeyecek.
06 Eylül 2021
Almanya, aşı olmayı reddendenlerin karantinada geçireceleri dönemdeki maaşlarını ödemeyecek. @shutterstock

Almanya’da iki eyalet, aşı olmadıkları için karantina altına girmek durumunda kalan çalışanların gelir kayıplarını bundan sonra tazmin etmeyecek.

Rheinland-Pfalz eyalet sağlık bakanlığı, SWR televizyonuna yaptığı açıklamada uygulamanın 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren başlayacağını doğruladı.

Öte yandan, Baden Württemberg eyaletinin de bu yönde bir uygulamaya gideceği, eyalette uygulamanın ise 15 Eylül 2021 tarihiden itibaren başlayacağı bildirildi.

Her iki eyalette, kararlarına dayanak Enfeksiyonla Mücadele Kanununu gösteriyor. Kanuna göre, aşı olmayı reddedenler ya da diğer tedbirleri almayarak iş kaybına dolayısıyla gelir kaybına uğrayanların bu kayıplarını tazmin etme hakları bulunmuyor.

Her iki eyalette de, başka hastalık, tıbbî, veya hamilelik gibi benzer gerekçelerle aşı olmayan ya da aşı olmaması gerekenler bu karardan muaf tutuluyorlar.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş