Dünya

Fransa, Fas ve Cezayir İle Tunus Vatandaşlarına Vize Kısıtlaması Getirdi

Fransa, düzensiz göçmenleri geri kabul etmedikleri gerekçesi ile Fas ve Cezayir ile Tunus vatandaşlarına vize kısıtlaması getirdi. Vize sayısı azaltıldı ve şartları zorlaştırıldı.
29 Eylül 2021
Fransa, mağrip ülkeleri olan Fas, Cezayir ve Tunus vatandaşlarına vize kısıtlaması uygulayacak.

Fransa, mağrip ülkeleri olarak bilinen Fas, Cezayir ve Tunus vatandaşlarına verdiği vizelere kısıtlama getirdi. Fransa hem bir yılda verdiği vize sayısını kısıtladı hem de şartları zorlaştırdı. Fransa Dışişleri Bakanlığı karara, bu ülkelerden gelen düzensiz göçmenlerin ülkelerine geri dönüşü için ilgili hükümetlerin iş birliği yapmamasını gerekçe gösterdi.

Mağrip ülkeleri ise kararı haksız olarak değerlendirdi. Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, kararın haksız olduğunu, Fransa hükümeti ile iş birliğine hazır olduklarını söyledi. Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, “Biz sadece Fas vatandaşlarını geri alırız. Bununla birlikte, Fransa, yurt dışına çıkanlardan PCR testi istemezken, bizim ülkemize dışarıdan gelenlerin ise PCR testi olması lazım. Bu da problem olarak görülüyor. dedi.

Fransa Fas, Cezayir ve Tunus’un Fransa’daki düzensiz göçmenleri geri kabul etmesini istemişti. Fas Kralı Muhammed, düzensiz göçmenler meselesinde, yanında refakatçisi olmayan küçüklerin dönüşüne yardımcı olabileceklerini açıklamıştı.

Fransa yeni kararıyla, Fas ve Cezayir vatandaşlarına vereceği vize sayısını yarıya indirdi. Tunus vatandaşları için ise yüzde 30 oranında azaltma yapılacak.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş