Toplum

Hollanda’da Göçmen Kökenliler Suç Olaylarında Daha Fazla “Şüpheli”

Hollanda polisinin yayımladığı araştırmaya göre ülkedeki göçmen asıllı gençler hakkında Hollandalılara oranla 2 ya da 3 kat fazla suç şüphesiyle işlem yapılıyor.
17 Ekim 2021
@Shutterstock

Hollanda polisinin, kriminolog sosyologlara yaptırdığı bir araştırmada, güvenlik güçlerinin suç işlediği gerekçesiyle göçmen kökenlilerle Hollandalılara göre daha fazla temasa geçtiği kaydedildi.

Toplum | 3 Ekim 2021 Hollanda’da Ayrımcılık Ve Irkçılığa Karşı Türk Platformu Kuruldu 3 Ekim 2021

Göçmen asıllılardan daha fazla şüpheleniyorlar

Rotterdam Erasmus Üniversitesinden Sosyolog Willemijn Bezemer ve Arjen Leerkes tarafından yapılan araştırmada, suç işlendiğinde Hollandalılara göre göçmen asıllı gençlerden 2 ya da 3 kat fazla şüphelenildiği tespit edildi. Araştırmaya göre, kırsal bölgelerde yaşayan Hollandalı kadınlar en az şüphelenilenler olurken polisin şüpheli sıfatıyla en fazla temasa geçtiği grubun merkezde yaşayan Fas ve Hollanda Antilleri kökenli erkekler olduğu belirtildi.

Polis, suç ihbarında bulunanlara göre hareket ediyor

Bezemer, rapora ilişkin yaptığı açıklamada polisin genellikle suç ihbarlarında bulunanlara göre hareket ettiğine dikkati çekerek, etnik fişleme için “Bu tüm toplumda görülen bir problem.” ifadesini kullandı. Leerkes de araştırmanın sadece polis için değil polise ihbarda bulunan kişiler içinde önemli mesajlar verdiğini ifade etti. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş