Toplum

Aachen Eyüb Sultan Külliyesi Açıldı

Almanya’nın Aachen kentinde inşa edilen Eyüb Sultan Külliyesi törenle açıldı. Külliyede cami ile birlikte öğrenci yurdu ve gençlik lokalleri de bulunuyor.
İskender Güngör
18 Ekim 2021
Aachen Eyüp Sultan Külliyesinin açılışı.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından, Almanya’nın Aachen kentinde inşa edilen Eyüb Sultan Külliyesi törenle açıldı.

Aachen Eyüp Sultan Külliyesinin açılışında bir konuşma yapan İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün “Camilerimiz minareleriyle kubbeleriyle bir beton yığını değil, şüphesiz barışın ve huzurun sembolüdür. Camiler bize, birbirimizle tanışmayı hatırlatmalıdır.” dedi. Ergün Hucûrât suresindeki “Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık.” ayetini hatırlatarak, farklı kültür, dil ve dinlere mensup insanların birbirlerini mutlaka tanımaları gerektiğine işaret etti. Ergün “Hiçbir Alman’ın Türk’e üstünlüğü yoktur, hiçbir Türk’ün İtalyan’a üstünlüğü yoktur. Avrupalının Asyalıya Asyalının Amerikalıya üstünlüğü yoktur. Üstünlük insana hizmettedir, üstünlük yaşanabilir bir dünyayı inşa etmektedir.” dedi.

Külliyenin açılış programında İslam Toplumu Millî Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün ile birlikte önceki başkan Yavuz Çelik Karahan’ın da bulunduğu açılış törenine çok sayıda davetli de katıldı. Katılan davetliler arasında TC. Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) Aachen teşkilatından Astrid Siemens ve Anthony Reiss ile birlikte Protestan Kilisesi Rahibi Hans Christian Johnsen de yer aldı.

T. C. Köln Başkonsolosu Turhan Kaya da Eyüb Sultan Külliyesinin sadece Türk toplumuna değil tüm Aachenlilere hizmet edecek ortak bir eser olduğunu söyledi.

800 metre karelik bir alana kurulu Aachen Eyüb Sultan Külliyesinde caminin yanı sıra üniversite öğrencilerinin kalacağı öğrenci yurdu, ana okulu, kadınlar ve erkekler gençlik lokalleri bulunuyor.

Cemiyetin Başkanı Ümit Kaya’nın ev sahipliğinde yapılan açılışa ayrıca T. C. Köln Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Muharrem Kuzey, İslam Toplumu Milli Görüş IGMG Köln Bölge Başkanı Ali Bozkurt, önceki Başkan Selahattin Demirci, Düsseldorf Bölge Başkanı Bayram Kılıç ve Ruhr-A Bölge Başkanı Abdullah Kodaman da katıldı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş