Gündem

Asgari Ücret, Emeklilik, Hız Limiti: Almanya’da Merkel Sonrası Yeni Dönem

Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP, koalisyon müzakerelerine zemin oluşturacak bir ortak anlaşmaya vardı. Asgari ücretin yükseltilmesi, emeklilik sisteminin güçlendirilmesi ve otobanlarda hız limitinin olmaması gibi konularda uzlaşıldığı duyuruldu.  
20 Ekim 2021
@Facebook

Almanya’da Sosyal demokratlar (SPD), Yeşiller ve Hür Demokratlar Partisi (FDP), koalisyon müzakerelerine zemin oluşturacak 12 sayfalık ortak metin üzerinde anlaştı. Ortak anlaşmada, emeklilik sisteminin güçlendirilmesi, otobanlarda hız limitinin olmaması, asgari ücretin 12 Euro’ya çıkarılması, vergi artışının olmaması gibi konularda uzlaşıldığı duyuruldu.

Asgari Ücret

Üç Partinin üzerinde uzlaştığı anlaşmaya göre ülkede saatlik asgari ücret 12 euroya çıkarılacak. İşverenler Birliği Başkanı Rainer Dulger ise asgari ücretin saatlik 12 euroya çıkarılmasının ‘çok tehlikeli’ olduğunu belirterek, bunun toplu iş sözleşmelerine ilişkin müzakereler üzerinde olumsuz etkisi olacağını söyledi. Dulger, yaptığı açıklamada, 12 euroluk asgari ücret uygulamasının ekonomide öngörülemez zararlar doğurabileceğini ve bu durumun özellikle kalifiye olmayan çalışanlar için piyasa koşullarını zorlaştıracağı uyarısında bulundu. Almanya’da asgari ücret mevcut durumda saatlik 9.60 euro. Daha önce varılan anlaşmaya göre asgari ücretin 2021 yılının ocak ayından itibaren 9,50, 6 ay sonra 9,60, 1 Ocak 2022’de 9,82’ye ve 1 Temmuz 2022’den itibaren 10,45 euro olacağı açıklanmıştı.

Otobanlarda Hız Sınırı

Yeşiller´in bütün otoyollarda 130 km hız sınırı uygulanması talebi, FDP’nin ısrarıyla reddedildi. Yeşiller ve SPD, bu uygulamayı özellikle trafik güvenliği ve çevreyi koruma noktasında talep etmişti.

Vergi Artışı Yok

Vergilendirmede yeni uzlaşıya göre herhangi bir artış söz konusu olmayacak. Buna göre özellikle yine FDP’nin karşı çıktığı daha fazla vergi alınması talebi reddedildi. Buna göre ne gelir , ne ticari kazançlar ne de katma değer vergisi artırılmayacak. Ayrıca SPD ve Yeşillerin özellikle yüksek gelirlilere yönelik talep ettiği varlık vergisi de yürürlüğe girmeyecek. FDP ise vergilendirmelerin düşürülmesinden yana olduğunu belirtirken, bunun ekonomiyi hareketlendireceğini ve bununla birlikte vergi gelirlerini artıracağını ifade ediyor.

HARTZ IV

İşsiz kişilere yapılan sosyal yardım (Hartz IV) sisteminin yerine ‘vatandaşlık parası’nın getirilmesi planlanıyor. Bu uygulamanın ana hedefinde ise bu kişilerin iş dünyasına geri dönmesi yer alıyor. Emeklilik sisteminde de benzer bir gelişme söz konusu . Buna göre emeklilik maaşında herhangi bir düşüş söz konusu olmayacak. Yüzde 48’lik asgari emeklilik aynı şekilde kalacak.

Borç Sınırı

FDP, Yeşiller ve SPD’den oluşacak olası bir koalisyon durumunda bir borç sınırlandırması olacak. Uzlaşıya göre alınan vergiden fazla borç söz konusu olamayacak. Bu uygulamayla birlikte devlet borçlandırmalarına bir sınır koyulması hedefleniyor.

İklim Koruma

İklim koruma noktasında da yeni bir uzlaşmaya varıldı. Varılan anlaşmaya göre kömür kullanımının sonlandırma tarihi 2030 olarak belirlendi. Bu tarihe kadar kömür santrallerinin kapatılması öngörülüyor. Güneş enerji kaynaklarına ağırlık verileceği açıklandı.

Partilerin onay vermesinin ardından hükümeti kurmak için müzakereler başlayacak. Üç parti, yeni hükûmetin noel tatilinden önce kurulmasını öngördüğünü belirtti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş