Gündem

Danimarka Yerel Seçimlere Heyecansız Hazırlanıyor

16 Kasım'da Danimarka'da yerel seçimler yapılıyor. Göçmenlerin az ilgi gösterdiği seçimlerde mutlaka sandık başına gidilerek oy hakkının kullanılması isteniyor.
Şevki Şahin
31 Ekim 2021
Danimarka'da yerel seçimler heyecansız geçiyor. @shutterstock

Danimarka’da 16 Kasım 2021 tarihinde yerel seçimler yapılacak. Ancak yerel seçimler oldukça heyecansız geçiyor. Seçimlere ilgisizlik en çok göçmenler arasında gözleniyor. Göçmen kuruluşları ise, seçimlerde oy verme hakkının kullanılmasını istiyor.

98 belediye başkanı ve 5 bölge valiliği seçimlerinin yapılacağı Danimarka’da 80 kadar Türkiye kökenli belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için aday oldu. Diğer Müslüman azınlıklardan da 60 civarında kişi aday.

Emrah Tuncer Holbæk şehri belediye başkanlığına aday oldu.

Emrah Tuncer Başkan Adayı

Danimarka’da radikaller diye bilinen sol sosyal liberal (Det Radikale Venstre) partiden Emrah Tuncer Holbæk şehri belediye başkanlığına aday oldu. Aynı partiden Cevri Ocak da, Roskilde belediye meclisi üyeliği için adaylığını koydu.

Emrah Tuncer camia’ya yaptığı açıklamada, “Siyasetle ilgilenmeyen yabancı kökenli vatandaşları, yabancı kökenli vatandaşlarla ilgilenmeyen politikacılar yönetir.” diyerek oy kullanma hakkı olan göçmenlerin mutlaka sandık başına gitmelerini istedi. Tuncer “Danimarka Halk Partisi’ne hiçbir göçmen oy vermez ama, ama çoğu insanımız Sosyal Demokratlara oy verir. Halbuki, Sosyal Demokratlar bu ırkçı partinin göçmenler politikasını kopyalamış ve onlardan daha ileri gitmiştir.” diyerek partilerin iyi tanınmasını istedi.

“Ben Radikale Venstre partisinin belediye başkan adayı olarak benim partime oy verilmesini gönül rahatlığıyla isteyebilirim.” diyen Tuncer, başkan seçildiğinde diğer pek çok projenin yanı sıra Holbæk’te yeni cami projesi ve anadili eğitimini gerçekleştireceklerini ifade etti.

Danimarka yerel seçimlerinde Sosyal Demokratların oylarını artırması bekleniyor. Sol partinin oylarında düşüş olacağı tahmin ediliyor. Irkçı Danimarka Halk Partisi’nin de oylarında önemli bir düşüş olacağı sanılıyor.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş