Gündem

Almanya’da Başörtüsü Nedeniyle Görevinden Alınmıştı: Okul, Kararını Geri Çekti!

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir okul, gönüllü olarak çalışan Müslüman kadını önce başörtüsü nedeniyle görevinden uzaklaştırdı, daha sonra gelen tepkiler üzerine kararını geri çekti.
03 Kasım 2021
@fritz-karsen.de

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir okul, gönüllü olarak çalışan başörtülü Müslüman kadını önce görevinden uzaklaştırma kararı aldı, daha sonra gelen tepkiler üzerine bu kararı gözden geçirip, geri çekti. Buna göre okul müdürü, bunun bir eğitim süreci olması gerekçesiyle başörtülü kadının, öğretim yılının sonuna kadar bu şekilde eğitimine devam edebileceğini aktardı.

“Biz çeşitlilikten yanayız”

Müslüman kadının bağlı olduğu iş yerinde koordinatör Niklas Kuck da kararın geri çekilmesiyle ilgili konuşurken, “Biz çeşitlilikten yanayız. Bu, din özgürlüğünü de kapsıyor. Gönüllü çalışanımızın bu edinmiş olduğu kötü tecrübenin üzeri, ümit ediyoruz ki eğitiminin gelecek döneminde daha güzel anılarla kapanır.” diye kaydetti.

Ne olmuştu?

Yaşanan olayda okul, üç ay önce eğitimine başlayan Müslüman kadına, devam edebilmesi için başörtüsünü çıkarması gerektiği şartını koşmuştu. Okul müdürü de bu kararı Tarafsızlık Yasası’nda yer alan, “Hiç bir öğretmen olağan dışı bir dinî sembol taşıyamaz” cümlesiyle savundu. Ayrıca iş sözleşmesini imzaladıklarında, kadının başörtüsünden habersiz olduğunu iddia etti.

Genç kadının okuldaki gönüllü çalışması aynı zamanda onun eğitim döneminde gördüğü staj olarak kabul edildiği için konuya ilgili gelişmeler önem taşıyor ve genç kadın bu gönüllü hizmet suretiyle yaptığı stajını başörtülü şekilde tamamlayabilmek için mücadele ediyor.  (bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş