Gündem

Almanya 4. Dalga Koronavirüs Salgını Altında

Almanya koronavirüsün 4. dalgası altına girdi. Salgının durdurulması için herkesin güçlendirici 3. aşı yaptırması istendi. Almanya’da aşı mecburiyeti ve kapanma olmayacak.
06 Kasım 2021
Almanya'da koronavirüs vakalarının artmasına rağmen yeniden bir kapanma olmayacak, ancak 2G kuralı geçerli olacak. @shutterstock

Avrupa ülkelerinde giderek artan koronavirüs salgınının 4. dalgası kuvvetlenmeye başladı. Almanya Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn eyalet sağlık bakanları toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, 4. dalga koronavirüs salgınının Almanya’da olanca gücüyle harekete geçtiğini açıkladı. Spahn, ancak buna karşı durabilecek araçlar bulunduğunu bu aracın da aşı olduğunu söyledi. Almanya sağlık bakanları, güçlendirici veya uyarıcı olarak bilinen 3. aşının herkes için yapılmasında görüş birliğine vardı. Buna rağmen Almanya’da aşı mecburiyeti olmayacak.

Almanya eyaletler sağlık bakanları, artan vaka sayıları ve ölüm oranları karşısında, toplumsal hareketlilik olan yerlerde 2G kuralının geçerli olması konusunda da anlaştı. 2G kuralı aşılılarla hastalık geçirenleri kapsıyor. Bu iki gruptakilerin hareketlerine kısıtlama getirilmeyecek. Sağlık bakanların kararına göre, yeni bir kapanma olmayacak, aşı kampanyası ise genişletilecek.

Almanya’da dün vaka sayıları 37 bin 120 olarak açıklanırken bugün de 34.002 olarak açıklandı. 100 bin kişide görülen vaka oranı da 183,7 gibi çok yüksek bir orana ulaştı. Ölüm sayısı da günlük 130’a çıktı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş