Hayat

Fransa’da İslami Sanatlar Sergileri Açılıyor

Fransa, İslam sanat ve kültür eserlerinin yer alacağı İslam Sanatları Sergisi düzenledi. 20 Kasımda Clermont-Ferrand'da açılacak olan sergi, Fransa'nın 18 şehrinde açılacak ve 27 Mart'a kadar gezilebilecek.
Mustafa Pala
19 Kasım 2021
Fransa'da 18 şehirde, 20 Kasım 2021--27 Mart-202 tarihleri arasında İslam Sanatları Sergisi açılıyor.

Fransa, Fransa Müzeler Birliği Grand Palais Sergi Salonu ve Müzesi ile Louvre Müzesi, İslam sanat ve kültür eserlerinin yer alacağı İslam Sanatları Sergisi düzenledi. Fransa’nın 18 şehrinde açılacak olan sergide, İslam sanatının pek çok alandaki örnekleri yer alacak. Sergilerde toplanda 180 İslam sanat eseri bulunacak. Eserler hâlen Fransa’daki çeşitli müzelerde sergilenen sanat eserlerinden oluşuyor

İlk sergi 20 Kasım’da Clermont-Ferrand kentindeki Roger-Quilliot Sanat Müzesi’nde yapılacak olan törenle açılacak. 18 Şehirde yapılacak olan İslam sanat eserleri sergisini Fransa Kültür Bakanlığı ile Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekliyor.

“Gelecek için Geçmiş” alt sloganı ile düzenlenen ve  27 Mart 2022 tarihine kadar açık kalacak olan İslam sanatları sergileri ile özellikle genç nesillerin İslam kültür ve sanatı hakkında bilgilenmesi hedefleniyor.

İslam sanatları sergisinde; Türkiye, Orta Asya, İran, Hint alt kıtası ve Akdeniz havzasında üretilen İslam sanat eserleri bulunuyor. Eserlerin sergileneceği 18 şehir ise şunlar: Clermont-Ferrand, Rouen, Tourcoing, Rennes, Nancy, Blois, Limoges, Toulouse, Figeac, Narbonne, Marseille ve Réunion adasındaki Saint-Louis kenti.

İslam Sanatları Sergilerinin Genel Kuratörü Yannick Lintz sergiye ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu sergi ile birçok kişi, İslam medeniyetini terörizm ve radikalizmden uzak bir bakış açısı ile görme imkanı olacak.” dedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş