Gündem

Almanya’da Yeni Koalisyonda Anlaşma Sağlandı: Bakanlıklar Belirlendi

Almanya'da Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratlar’dan oluşan 'Trafik Lambası Koalisyonu'nda anlaşma sağlanırken, koalisyon protokolü açıklandı.
24 Kasım 2021
@aa

Almanya’da Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Liberallerden oluşan ‘Trafik Lambası Koalisyonu’nda anlaşma sağlanırken, koalisyon protokolü açıklandı. Buna göre yeni Başbakan Sosyal Demokratlar partisinden Olaf Scholz oldu. Anlaşmaya göre Sosyal Demokratlar partisine 6, Yeşiller ve Hür Demokratar partisine ise 5’er bakanlık görevi verildi.

SPD’ye 6, Yeşiller ve Hür Demokratlar’a 5’er Bakanlık

Yeni dağılıma göre, SPD’ye İçişleri, Çalışma, Savunma, Sağlık, İmar ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı verildi. Yeşiller partisine ise Dışişleri, Ekonomik ve İklim Koruma, Aile, Çevre ve Tarım Bakanlığı görevi verildi. FDP’ye ise Maliye, Adalet, Ulaştırma ve Eğitim ve Araştırma Bakanlığı görevi verildi.

Asgari Ücrete Zam, Her Yıl 400 Bin Ev

Almanya’da yeni koalisyon sözleşmesi sonrası yeni uygulamalar kapıda. Buna göre ülkede saatlik asgari ücret 12 euroya çıkarılacak. Buna göre yaklaşık 10 milyon insan bu uygulamadan faydalanacak. Almanya’da asgari ücret mevcut durumda saatlik 9.60 euro. Ayrıca her yıl en az 400 bin ev inşa edilecek. Öğrencilere de barınma noktasında destek sağlanacak.

Elektronik Araç Sayısı 15 Milyon Olacak

Yeni anlaşmaya göre ayrıca iklim koruma noktasında yeni bir uzlaşmaya varıldığı aktarıldı. Varılan anlaşmaya göre kömür kullanımının sonlandırma tarihi 2030 olarak belirlendi. Bu tarihe kadar kömür santrallerinin kapatılması öngörülüyor. Güneş enerji kaynaklarına ağırlık verileceği açıklandı. Elektronik araç miktarının da 2030 yılına kadar 15 milyona yükseltmesinin ve şarj istasyonlarının bir milyon civarına arttırılmasının hedeflendiği aktarıldı.

Öte yandan ülke genelinde esrarın belirli ve lisans sahibi mekânlarda yetişkinlere kontrollü bir şekilde verilebilmesi noktasında anlaşma sağlandı. Bu uygulama ile birlikte söz konusu maddelerin kalitesinin kontrol edilebileceği ve bu şekilde gençlerin korunmasının sağlanacağı belirtildi.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş