Gündem

Almanya Başbakanı Merkel Gözyaşlarıyla Veda Etti

Almanya Başbakanı Angela Merkel askeri veda töreni ile veda etti. Merkel, "Benim için kırmızı güller yağsın" parçası çalınırken gözyaşlarını tutamadı.
03 Aralık 2021
Almanya Başbakanı Angela Merkel için askeri veda töreni düzenledi. Merkel, görevini gelecek hafta Sosyal Demokrat Partili Olaf Scholz'a devredecek. @aa

Almanya Başbakanı Angela Merkel, gelecek hafta devredeceği başbakanlığı askeri veda töreni ile bıraktı. Merkel, veda töreni için çalınan parçalar esnasında göz yaşlarını tutamadı. Angela Merkel, Savunma Bakanlığında düzenlenen törende bir de konuşma yaptı. 16 yıllık başbakanlığının ardından minnettarlık ve alçakgönüllülük hissettiğini söyleyen Merkel, demokrasi vurgusu yaptı.

Görevini gelecek hafta Sosyal Demokrat Partili Olaf Scholz’a devredecek olan Merkel, başbakan olarak geçirdiği 16 yılın çoğu zaman çok zorlayıcı olduğuna işaret ederek, “Özellikle salgının son iki yılı, siyasete, bilime ve sosyal söyleme duyulan güvenin ne kadar önemli olduğunu ve aynı zamanda ne kadar kırılgan olabileceğini bir büyüteçle gösterdi.” dedi.

Demokrasinin nefret, şiddet ve yanlış bilgilendirmeye karşı savunulması çağrısında bulunan Merkel, “Demokrasimiz, kendini eleştirel olarak inceleme ve düzeltme yeteneğiyle gelişir. Sürekli çıkar dengesinden ve birbirine saygıdan yaşar. Dayanışma ve güvenden, ayrıca gerçeklere olan güvenden ve bilimsel bilginin reddedildiği, komplo teorilerinin ve ajitasyonun yayıldığı her yerde çelişkilerin dile getirilmesi gerektiği gerçeğinden beslenir.” değerlendirmesinde bulundu.

İlerideki zorluklara cevap bulma ve geleceği şekillendirme görevinin bir sonraki hükümete kaldığını belirten Alman Şansölye, bu nedenle haftaya görevini devredeceği müstakbel Başbakan Olaf Scholz’a başarılar diledi.

Veda törenine, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ve eşi Elke Büdenbender ile çok sayıda üst düzey siyasetçi katıldı.

Alman ordusunun “Grosser Zapfenstreich” olarak adlandırılan seremonisi, görevine veda eden Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve Savunma Bakanları için düzenleniyor.

Törende Merkel’in bizzat kendisinin seçtiği “Büyük Tanrı seni övüyoruz” adlı ilahi ile “Benim için kırmızı güller yağsın” ve “Renkli filmi unutmuşsun” adlı parçalar çalındı. Merkel’in bu sırada gözlerinden yaş geldi.

Angela Merkel, 8 Aralık’ta Federal Meclis’te Başbakanlık görevi için yemin edecek olan Olaf Scholz’a görevini devredecek. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş