Dünya

ABD’de Tornado Felaketi: 70’den Fazla Ölü Var

ABD Başkanı Joe Biden, tornado felaketinden etkilenen Kentucky eyaletini Federal Acil Afet Bölgesi ilan etti.
12 Aralık 2021
Tornado en çok Kentucky eyaletini vurdu. Bir fabrika çöktü. Çok sayıda ölü var. @twitter

Amerika Birleşik Devletleri’nin orta batı eyaetlerini etkileyen tornado en az 70 kişinin ölümüne yol açtı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Kentucky eyaletinde pek çok kasaba tornado etkisiyle yerle bir oldu. Tornado, Kentucky eyaletinin yanı sıra, Arkansas, Tennessee, Missouri ve Illinois ezaletlerinde de etkilli oldu.

Tornado sebebiyle, ABD Başkanı Joe Biden, Kentucky eyaletini Federal Acil Afet Bölgesi ilan etti.

Başkan Biden yaptığı açıklamada, hortum kasırgasından en çok etkilenen ülkenin orta batı eyaletlerine yardım sağlanması için elinden gelen her şeyi yapacağını belirtti.

Yaşanan felaketin, ABD tarihinin en büyük kasırgalarından biri olduğunu vurgulayan Biden, eyalete fon sağlayan Federal Acil Afet Bildirgesi’ni imzaladığını aktardı.

Biden, yakınlarını kaybeden ve henüz bulunamayan kişiler için dua ettiğini belirterek “Federal hükümet, elinden gelen her şeyi yapacak, bunun üstesinden beraber geleceğiz.” dedi.

Biden, Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA) ekiplerinin bugün Kentucky’ye gideceğini, ağır hasarlı evler dahil olmak üzere evleri yıkılan kişilere yardım sağlanacağını bildirdi.

Öte yandan, acil durum ekiplerinin, Mayfield kentinde yerle bir olan mum fabrikasında arama kurtarma çalışmalarına devam ettiği aktarıldı.

Kentucky eyaleti Valisi Andy Beshear, fabrikadaki 110 kişiden 40’tan fazlasının kurtarıldığını ancak bu saatten sonra enkazdan birinin sağ olarak bulunmasının mucize olacağını söyledi.

Beshear, 10 Aralık Cuma günü geç saatlerde etkili olmaya başlayan hortum nedeniyle eyalette en az 70 kişinin yaşamını yitirdiğini ve ölü sayısının 100’ü geçebileceğinden endişe duyduklarını kaydetmişti. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş