Gündem

IGMG Genel Başkanı Ergün: Uluslararası Toplum Bosna İçin Acilen Harekete Geçmeli

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, Balkanların istikrarsızlaştırılmasının önlenmesini ve uluslararası toplumdan tehditleri izlemek yerine acil önlemler almasını istedi.
13 Aralık 2021
Ergün: "Tehditler ciddiye alınmalı, 30 yıl önceki duruma dönülmemeli."

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün Bosna-Hersek’teki Sırp bölgesel parlamentosunun ayrılıkçı açıklamaları münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Balkanlardaki durum endişe vericidir. Uluslararası toplum duruma müdahale etmelidir.” diyen Ergün sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bosna-Hersek’te bulunan Sırp bölgesel parlamentosundaki milliyetçilerin provokasyonları artık görmezden gelinemeyecek, hafife alınamayacak bir raddeye varmıştır. Bir başka gerginliğe daha asla izin verilmemelidir. Uluslararası toplum acilen harekete geçmeli ve bölgenin istikrarsızlaştırılmasını önlemelidir.

Birleşmiş Milletler Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi’ne de önemli sorumluluk düşmektedir. Sayın Temsilci inisiyatif alıp harekete geçmeli, bölgedeki gerginliği düşürmek için her türlü önlemi almalı ve Barışı Uygulama Konseyi’ni olup bitenler hakkında bilgilendirmelidir. Dayton Antlaşması gereği bunu yapabilecek yeterli yetkiye sahiptir. Ayrıca Avrupa Birliği, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Sırp üyesini bu ayrılıkçı tutumundan bir an önce vazgeçmeye zorlamalıdır.

Bundan 30 yıl önceki savaş döneminde de benzer provokasyonlar uluslararası toplum tarafından endişeyle ‘izlenmişti’. Milliyetçileri izlemekle yetinildiği için sonuçta Avrupa’nın en karanlık dönemlerinden birine şahit olduk. Bunun tekrar etmesine asla müsaade edilemez. Soykırım da 30 yıl önce insanların yaşadığı dayanılmaz trajedi de hâlâ hafızalarımızda tazeliğini koruyor. Dünya kamuoyu gerekli hassasiyeti şimdi göstermeli ve bölgede krizin derinleşmesine mâni olmalıdır.

Balkanlardaki halklara da önemli bir görev düşüyor: Başkalarının onları birbirlerine karşı kışkırtmasına asla izin vermemeliler. Bölgedeki dinî ve kültürel çeşitliliğin Avrupa’da benzeri yoktur. Ortak amaç bunu korumak ve kollamak olmalıdır.”

“Olumsuz ve Bölücü Eylemlerden Vazgeçin!”

Bu arada Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de “Sırp Cumhuriyeti’ndeki siyasi liderleri olumsuz ve bölücü siyasi eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz.” dedi.

AGİT’ten yapılan yazılı açıklamada, AGİT Dönem Başkanı Linde ve AGİT Genel Sekreteri Helga Maria Schmid’in Bosna Hersek’deki Sırp Entite Meclisinin aldığı karara yönelik tepkilerine yer verildi.

Linde, Entite Meclisinde alınan tek taraflı kararın gerilimi tırmandırdığına ve son 26 yıllık kazanımlara test düştüğüne dikkati çekerek, “Sırp Cumhuriyeti’ndeki siyasi liderleri olumsuz ve bölücü siyasi eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz. Dayton Barış Anlaşması’na ve Bosna-Hersek’in anayasal düzenine meydan okumak, ülke ve bölgede barış ve istikrarı tehlikeye atma riski taşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Siyasi Diyalog Çağrısı

AGİT Genel Sekreteri Schmid de bölgede süren krizin ülke ekonomisini olumsuz etkilediğine, yatırımlara engel olduğu gibi yapılması gereken reformların da gecikmesine yol açtığına, bu durumun ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlara vatandaşların katlanmak zorunda kalacağına işaret etti.

Schmid ve Linde, taraflara yapıcı siyasi diyaloğa dönmeleri çağrısında bulundu. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş