Toplum

“Danimarka, Müslümanların Koruyucu Aile Olmasını İstemiyor”

Danimarka’da belediyeler, Müslüman ailelerin koruyucu aile olmasını istemiyor. Belediyeler, bütün şartlara sahip olmalarına rağmen birçok Müslüman aileye bakıcı aile olarak çocuk vermedi.
Şevki Şahin
17 Ocak 2022
Elif Demir Gökçe, Danimarka'da Müslüman koruyucu aile olmak içın müracaat edenlerden birisi.

Danimarka’daki sosyal gözetim kurumları ve belediyeler, Müslüman bakıcı ailelere çocuk vermek istemiyor. Belediyeler, bakıcı aile olmak için gerekli şartlara sahip olsa da Müslüman ailelere çeşitli bahanelerle çocuk verilmiyor. Müslüman göçmenlerin çocuklarının velayetinin daha çok sıklıkla ailesinden alındığı Danimarka’da göçmen nüfus da giderek artıyor.

Danimarka’da Müslüman koruyucu aile olmanın zorluklarını kendisi de koruyucu aile olma şartlarına sahip olmasına rağmen koruyucu aile olma başvurusu reddedilenlerden birsi de Elif Demir Gökçe. Elif Demir Gökçe aynı zamanda son belediye meclisi seçimlerinde Brøndby Strand Belediye Meclisi Üyesi olarak seçildi.

Müslüman Koruyucu Aile Olarak Uygunsunuz!

Elif Demir Gökçe ve eşi bir Müslüman ailenin çocuğuna koruyucu aile olmak için 2017 yılında başvurur. Koruyucu aile olmak için kurslara giderler. Bu kurs sürecinde koruyucu aile olmak istedikleri çocuklarla saatlerce sohbet ederler. Kendilerine koruyucu aile kursu veren sosyal güvenlik hizmetleri, yeteri kadar Müslüman koruyucu aile olmadığı için ailenin Müslüman çocuklarla gerçekten çok iyi anlaşabileceğini de söylerler.

Ancak, kurs bitiminden sonra kendilerine verilecek çocuklar için evlerini de hazırlarlar. Yeni gelecek çocuklara uygun hâle getirmek için evlerine 100.000 DKKR’dan fazla harcama yaparlar.

Belediye Koruyucu Aile Olarak Çocuk Vermek İstemedi

Gökçe ailesine, çocuğunun velayeti belediye tarafından alınan Müslüman bir aile kendi çocuklarını almaları için görüşmelerde bulunur. Sosyal Güvenlik Kurumu da koruyucu aile olarak Gökçe ailesinin uygun olduğunu söyler ama buna belediye kendilerine koruyucu aile olarak çocuk vermek istemez. Danimarka’da çocuğun koruyucu ailelere verilmesi kararı belediyelerin elindedir.

Belediye çocuğu vermemelerinin sebebi olarak “Bebek hasta” mazeretini öne sürer. Ama çocuk hasta değildi. Hasta olmayan bebeğin nasıl hasta olduğunu sorduklarında aldıkları cevap ta ilginçti: “Bebeğin hastalığının bir tanısı yok.”

Çocuklarının bir Müslüman aile yanında olacağı umuduna kapılan Müslüman Kürt aile bunu duyunca göz yaşlarına boğulur.

Hasta Bebek başka Aileye Veriliyor

Bebek bu sefer, kardeşlerinin yanından alınarak başka bir aileye verilir. Çocuğun ailesi Müslüman bir ailenin yanında yaşamasını istese de belediye çocuğu Müslüman koruyucu aileye verilmez.

Danimarka Sosyal Müfettişliğinin kurallarına göre koruyucu ailenin, 3 yıla kadar bir çocuğun bakımı için müracaat etmesi gerekiyor. Aksi takdirde bakıcı aile olma hakkı kaybediliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Gökçe ailesini tanıdığı için belediyenin bu ayrımcı tutumuna şaşırır. Ama bu şaşkınlıklarını kamuoyuna da yansıtmaktan çekiniyorlar.

Danimarka’da Çocuklar Ailelerinden Sıklıkla Alınıyor

Danimarka’daki çocukların ailelerinden alınarak devlet korumasına verilmesi 1 Ekim 2019 tarihinde daha da kolaylaştırıldı. Bir belediye, bir ailenin çocuğuna “muhtemel” kötü muamele yaptığı veya “muhtemel” bakamadığı gerekçesi ile bir çocuğu ailesinden alabilir. Güya, belediyeler böylece binlerce çocuğu kurtarmış oluyor.

Bugüne kadar, çocukların velayetini ailelerinden zorla alan belediyeler arasında Lolland belediyesi bu seçeneği kapsamlı bir şekilde kullanan belediyelerden birisidir. 2019 yılında da Brøndby belediyesi 284 çocuğu zorla ailelerinden almış durumdadır.

Başbakan Mette Frederiksen yeni yıl konuşmasında bu çok acı bir durumu açıklamak zorunda kaldı: “Daha çok sayıda çocuğu zorla ailelerinden uzaklaştırmalıyız. ‘Muhtemel’ ailelerdeki tüm kardeşleri ayırmalıyız. Önümüzdeki yıllarda, yeni ailelere evlatlık verilmek üzere çoğunlukla Müslüman ailelerin yeni doğan ve küçük çocukları olacak. Ailelerinden alacağımız çocuklarda bir sayısal patlamayla karşılaşacağız.” dedi.

Müslüman Aileler, çocukları ellerinden alınacak “muhtemel” aileler arasında

Maalesef Danimarka’da, Müslüman aileler çocukları ellerinden alınacak “muhtemel” aileler arasında yer alıyor.

Peki ya etnik Danimarkalı çocuklar? Ne yazık ki etniok Danimarkalı çocuklar da en az her çocuk kadar kötü muamele görüyor. Buna rağmen Danimarka’da, hedefe Müslüman aileler konuluyor. Yani, etnik Danimarkalı çocuklar ve aileleri için de durum kötü.

Bunun için Müslümanların bu konuyu birçok platformda gündeme getirmesi gerekiyor. Özellikle yerel siyasette aktif olunmasının gereği ortaya çıkıyor.

Danimarka’daki belediyelerin, bilmesi gereken şey, çocuğun refahı ve çıkarının en iyi, ancak Müslümanlara karşı önyargısız davranıldığı takdirde teminat altına alınır.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş