Gündem

Köln’de İki Cami Açıktan Ezan İçin İlk Başvuruyu Yaptı

Almanya’nın Köln kentinde camilerde açıktan ezan okunması ile ilgili olarak iki caminin başvuru yaptığı bildirildi.
09 Şubat 2022
@shutterstock

Almanya’da Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Köln’de, Büyükşehir Belediyesi’nin dört ay önce cuma günleri hoparlörden öğlen ezanı okunabileceğini bildirmesinin ardından iki cami başvuru yaptı. Avrupa’nın en büyük camilerinden Köln Merkez Camii ve Mülheim Camisi’nde, eksik evrakların tamamlanması durumunda açıktan ezan okunabilecek.

Köln’de Yaz Aylarında Başlayabilir

DITIB Merkez Camii Yönetimi, konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, son eksik olan “Gürültüye Karşı Korunma Belgesi”ni aldıktan sonra, yaz aylarında açıktan ezanın mümkün olmasını ümit ettiklerini belirtti.

2 Senelik Model Proje

Ekim ayı başından beri Almanya’nın Köln kentinde iki senlik model proje kapsamında açıktan ezan okuma imkânı tanınıyor. Uygulamaya göre açıktan ezan sadece cuma günleri ve azami 5 dakikalığına okunabiliyor. Ses ayarının belirli bir sınırı aşmaması, caminin etrafında oturan komşular durumdan haberdar edilmesi ve söz konusu camilerde soru veya şikâyetler için bir yetkilinin bulunması ise şart koşuluyor.

“dinin karşılıklı kabulünün bir işareti”

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker, daha önce söz konusu uygulamayla alakalı, “Anayasal olarak korunan din özgürlüğüne atıfta bulunan Reker, söz konusu projenin, “dinin karşılıklı kabulünün bir işareti. Müslüman hemşehrilerimiz, şehrimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Şehrimizde kilise çanlarının yanı sıra ezan sesinin duyulması, Köln’de çeşitliliğe değer verildiğini ve bu çeşitliliğin burada yaşandığını gösterir.” ifadelerini kullanmıştı.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş