Dünya

“Hindistan’da İslam Düşmanlığı Vahşi Boyutlara Ulaştı”

Noam Chomsky: "Hindistan'da, Hindu üstüncülüğü sebebiyle İslam düşmanlığı ölümcül ve dehşetengiz boyutlara ulaştı."
12 Şubat 2022
Prof. Dr. Noam Chomsky Amerikan Kongresi oturumunda konuştu ve Hindistan'da İslam düşmanlığının ölümcül hâle geldiğini söyledi.

Amerikalı ünlü insan hakları aktivisti Prof. Dr. Noam Chomsky, İslam düşmanlığının Hindistan’da ölümcül ve dehşetengiz boyutlara ulaştığını, Narendra Modi yönetiminin tüm demokratik değerleri altüst ederek, ırkçı bir politika uyguladığını söyledi.

Amerikan Kongresi’ndeki “Hindistan’da Kötüleşen Nefret Söylemi ve Şiddet” konulu bir oturumda görüşleri alınan Porf. Dr. Noam Chomsky “250 milyon nüfusuyla Hindistan’da Müslümanlar zulme uğrayan bir azınlık konumundadır. Modi’nin aşırı Hindu politikaları eğitim ve düşünceye saldırı ile başlamış, şimdi bunun ötesine geçerek, ülkede İslam düşmanlığı ölümcül ve dehşetengiz bir boyuta ulaşmıştır.” dedi.

Hindistan’daki ırkçı yönetime karşı Hindu, Müslüman, Sih ve Dalit insan hakları örgütleri tarafından ortaklaşa düzenlenen oturumda konuşan Nobel Barış Ödülüna aday gösterilen Harsh Mander’de “Bugün Hindistan’da Gandi’yi katleden Hindu üstüklükçüsü ideolojisi hakim olmuş durumdadır.” dedi.

Dışişleri: Başörtüsü Yasağı İç Sorun

Karnataka eyaletindeki bir okulun Başörtülü Müslüman kızları okula almayışı ve Hindu öğrencilerin Müslüman kız öğrencilere saldırıları ile yeniden gündeme gelen Hindistan’da Dışişleri Bakanlığı Başörtüsü yasağının iç sorun olduğunu, dışarından kimsenin müdahale etmemesi gerektiğini açıkladı.

Bu arada, Karnataka Eyalet Yüksek Mahkemesi “geçici olarak” tüm okullarda dinî sembol ve kıyafetleri yasakladı. Ancak, Hindu öğrenciler kendi kıyafetleri ile derslere girmeye devam ediyorlar. Hindistan Federal Yüksek Mahkemesi ise, yapılan bir başvuru üzerine, başörtüsü yasağının görüşülmesi için, henüz zamanın gelmediğini açıkladı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş