Gündem

Almanya 11 Mart’ı Terör Kurbanlarını Anma Ulusal Günü İlan Etti

Almanya Federal Hükümeti, Avrupa Birliği ülkelerinde anma günü olarak kabul edilen 11 Mart’ı Terör Kurbanları Ulusal Anma Günü ilan etti.
17 Şubat 2022
19 Aralık 2016 tarihinde Berlin Breidsheidtplatz'da da bir terör saldırısı olmuştu. @shutterstock

Almanya’da hükümet, 11 Mart gününü Terör Kurbanları Ulusal Anma Günü olarak ilan etti. Tüm Avrupa’da 2005 yılından beri terör kurbanlarını anma günü olarak kabul edilen 11 Mart hükümet kararıyla Almanya’da ulusal anma günü olarak kabul edilmiş oldu.

11 Mart 2004 tarihinde Madrid’deki terör saldırı sonrasında Avrupa Birliği bu günü terör kurbanlarını anma günü olarak kabul etmişti.

Almanya Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, teror kurbanlarının hiç bir zaman unutulmamasını istediklerini belirterek “Bu gün bir hatırlama, duyguları paylaşma ve aynı zamanda terör tehditlerine karşı tüm kararlılıkla hareket edilmesi gerektiğini anma günü olacak.” dedi.

Bakan Faeser terör kurbanlarını anma günü ile Berlin Breitsheidplatz terör saldırılarının yanı sıra Halle ve Hanau’daki aşırı sağ terör saldırılarının mağdurlarının da anılacağını söyledi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş