Gündem

Türkiye, Harkiv ve Kiev’den 1000 Kişiyi Özel Trenle Tahliye Etti

Türkiye Ukrayna'nın savaş altındaki doğu şehri Harkiv ile başkenti Kiev'de bulunan vatandaşlarını özel bir tren seferiyle tahliyeye başladı.
01 Mart 2022
Türkiye savaş hattındaki Harkiv ve Kiev'den 1000 kişiyi özel trenle tahliye etti.

Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’nin organizesi ile savaş hattındaki Harkiv ve Kiev’den yaklaşık 1000 kişi tahsis edilen özel trenle tahliye ediliyor. Kiev’den hareket eden tren Romanya sınırındaki Çernivtsi şehrine gelecek. 1000 kişi Romanya üzerinden Türkiye’ye dönecek.

T. C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kiev, Harkiv, Dnipropetrovsk, Odesa ve Lviv’den tren ve otobüslerle toplam 2163 kişinin yola çıktığını duyurdu.

Ülkedeki savaş durumu ve Rus sabotaj gruplarının saldırı tehlikesi nedeniyle tren pek çok kez durdu ve ışıkları kapalı şekilde yol aldı.

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, tren garında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ukrayna ve soydaşların zor bir dönem geçirdiğini ve bu dönemde Türk vatandaşlarının can güvenliğini gözettiklerini ifade etti.

“Bu süre zarfında, (tahliyelere) otobüslerle başladık, maalesef hava sahasının kapalı olması nedeniyle uçakla tahliye yapamıyoruz.” diyen Güldere, çok zor güvenlik koşulları altında Kiev ve Harkiv’den tahliye için tren seferlerini organize ettiklerini ve böylece en zor durumda olan vatandaşların çıkışlarını sağlamış olacaklarını aktardı.

“Devletimize teşekkürler”

Tahliye edilen yolculardan Ramazan, 7-8 kişi inşaat sektöründe çalışmak için birkaç gün önce Kiev’e geldiklerini söyledi. Ramazan, şantiyede savaşın başlaması ve bomba sesleri nedeniyle 3 gün rehin kaldıklarını ifade ederek, “3 gün Büyükelçilikte kaldık, şimdi trendeyiz, devletimize teşekkürler.” diye konuştu.

“23’ünde Kiev’e geldim. Savaşın olacağını hiç tahmin etmiyorduk”

Diğer bir yolcu Recep de Kiev’e çalışmaya geldiğini aktararak “23’ünde Kiev’e geldim. Savaşın olacağını hiç tahmin etmiyorduk.” dedi.

Bomba sesleriyle uyandıklarını ve şok olduklarını ifade eden Recep, 3 gün elçilikte kaldıktan sonra şimdi döndüklerini, Türkiye devletine teşekkür ettiklerini dile getirdi. İsmini vermek istemeyen bir yolcu da turist olarak Kiev’e geldiğini ve savaşa yakalandığı belirtti.

2014’te de aynı şekilde “savaşa yakalandığını” bu nedenle tecrübeli olduğunu aktaran yolcu, “2 hafta buradaydık, önceki savaş tecrübemden dolayı çok şaşırmadım.” ifadesini kullandı. Yolcu, durumun daha da kötüye gitmesi tehlikesine karşı tahliye trenini kullandığını aktardı. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş