Toplum

Almanya’da Emeklilere Yardım Müjdesi: 1 Saat Çalışana 312 Euro!

Almanya’da emekliler de 312 Euroluk enerji yardımından faydalanabilecek.
05 Mayıs 2022
@Shutterstock

Almanya’da enerji fiyatları yükselmeye devam ediyor. Ülkede bulunan 21 milyon emekli de bu durumdan etkilenmiş durumda. Yeni planlanan 312 Euroluk enerji yardımının sadece çalışanlara yönelik yapılacak olması emeklileri ayrıyeten düşündürüyor. Fakat yasal bir yöntem ile emekliler de bu yardımdan faydalanabilir.

“Kısa da olsa çalışmaları gerek”

Hristiyan Demokratlar partisinden (CDU) Finans Uzmanı Antje Tillmann, konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, emeklilerin de yasal bir yöntemle enerji yardımından faydalanabileceğini duyurdu. Bunun için kısa da olsa çalışmaları gerektiğinin altını çizdi.

bir saat çalışma ile 312 Euro

Tillmann, emeklilerin yardımdan faydalanabilmesi için bir saat çalışmalarının yeterli olacağını ifade etti. Söz konusu yardımla ilgili açıklanan yasa taslağında, yardımdan faydalanabilecek kişiler arasında sadece çalışma şartı koşulurken, çalışma süresi veyahut vergilendirme sınıflandırması şartı yer almıyor.

vergi beyannamesinde kaydetilmesi gerek

Buna göre bir emeklinin 2022 yılında sadece bir defalığına mahsus örnek olarak bir saat süreyle çocuk bakıcılığı yapması, yardımdan faydalanabilmesi için yetiyor. Vergi beyannamesinde bu geliri kaydetmek yardımı almak için yeterli oluyor.(bb)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş