Toplum

Almanya’da Aylık 9 Euroluk Biletler Kesinleşti

Almanya’da koalisyon hükümetinin ulaşım masraflarına destek amacıyla gündeme getirdiği aylık 9 Euroluk ulaşım biletleri kesinlik kazandı.
20 Mayıs 2022
Almanya'da yerel toplu ulaşımlar için 1 Haziran'dan itibaren aylık 9 Euroluk biletler kesinleşti. @shutterstock

Almanya Eyaletler Meclisi (Bundesrat) yaptığı son oturumda hükümetin 3 ay boyunca geçerli olacak olan aylık 9 Euroluk toplu taşıma bileti önerisini kabul etti. Böylece Almanya çapında yerel ve bölgesel toplu taşımalarda geçerli olacak olan biletlerle ucuz ulaşım sağlanmış olacak.

9 Euroluk Bilet Nasıl Geçerli Olacak?

9 Euroluk biletler 1 Haziran-31 Ağustos 2022 tarihleri arasında geçerli olacak. Her hangi bir toplu taşıma şirketinden alınan biletler tüm Almanya’da geçerli olacak. Bunun için, otobüs, tren ya da metro ayrımı yapılmayacak. Bir şirketten alınan biletler diğer şirketlerin hepsinde de geçerli olacak.

9 Euroluk biletler uzun mesafeli yolculuklarda geçerli olmaycak. Ancak, Alman Demir Yolları DB ile birlikte diğer bölgesel trenlerde geçerli olacak. Biletlerin uzun mesafeli yolculuklarda geçerli olabilmesi için, bölgesel trenler arasında aktarma yapılması gerekecek. Uzun mesageli yolculukular için Alman Demir Yolları DB internet sitesinde bu alanda alternatifler de gösterilecek.

Eski Aboneler de Yararlanacak

Öte yandan, daha önceleri yıllık ya da aylık ulaşım abonmanları bulunanlar da 9 Euroluk biletlerden faydalanabilecekler. Bu abonelerin her hangi bir işlem yapmasına gerek kalmayacak. İlgili toplu ulaşım şirketi 3 ay boyunca abonman ücretlerini 9 Euro olarak hesap edecek.

Aynı uygulamadan çalışanları için toplu ulaşım abonmanları sağlayan şirketler de yararlanacaklar.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş