Gündem

Almanya’da Göçmenler Sayesinde Çocuk Sayısı Arttı

Almanya’da çocuk sayısı arttı. Ancak, bu artışta Alman vatandaşı olmayan çocuk nüfusunun artışı da etkili oldu.
03 Haziran 2022
Almanya çocuk nüfusu göçmen çocuklarla birlikte artış gösterdi. @shutterstock

Uluslararası Çocuk Günü dolayısıyla ülkedeki çoçuk sayısını açıklayan Almanya İstatistik Dairesi, Almanya’da çocuk sayısının önceki yıllara göre arttığını açıkladı.

Çocuk sayısındaki artışın doğum oranlarındaki artışa bağlı olduğunu, ancak, Alman vatandaşı olmayan çocukların saysının da hızla arttığını açıklayan İstatistik Dairesi ülkedeki çocuk nüfusu 10 Milyon 7 yüzbin olarak bildirdi.

1 Milyon 380 Bin Çocuk Alman Vatandaşı Değil

İstatistik Dairesinin tesitlerine göre Almanya’da 1 Milyon 380 bin alman vatandaşı olmayan çocuk yaşıyor. Bu sayı Almanyadaki çocukların yüzde 13’ünü oluşturuyor.

13 yaşına kadar olan nüfusu çocuk Kabul eden Almanya İstatistik Dairesi, çocukların 83,2 milyon olan Almanya nüfusunun yüzde 12.9’unu oluşturduğunu bildirdi.

Almanya’da 2021 yılında doğan çocuk sayısını 795 bin 500 olarak veren daire, bu sayının 1997 yılından bu uyana en yüksek çocuk doğum sayısı olduğunu da açıkladı.

Alman vatandaşı olmayan çocuk sayısı en fazla 2015 yılındaki göçmen akımı sırasında arttı. 2015 yılında yaklaşık 230 bin Alman vatandaşı olmayan çocuk Almanya’ya geldi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş