Gündem

Almanya’da Pazar Günleri Araç Kullanma Yasağı Gündemde

Almanya’da iktidar partisi SPD EŞ Genel Başkanı Saskia Esken, vergi indirimine rağmen artan benzin fiyatlarına karşı Pazar günü araç sürme yasağını gündeme getirdi.
12 Haziran 2022
Almanya benzin fiyatlarına karşı yeni önlemler planlıyor.

Almanya’da yapılan 30 Centlik vergi indirimine rağmen artan benzin ve dizel fiyatlarına karşı tedbir olarak Pazar günleri araba kullanma yasağı gündeme geldi.

İktidardaki partilerden Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eş Genel Başkanı Saskia Esken, basına yaptığı açıklamada, benzin fiyatlarındaki artışa karşı önlem olarak belirli bir süreyle hız sınırlaması, hatta, Pazar günleri araç kullanma yasağının da düşünülebileceğini söyledi.

Akar yakıt artışlarına karşı sert önlemlerin mümkün olduğun söyleyen SPD Eş Genel Başkanı Saskia Esken, vergi indirimlerini tüketiciye yansıtmayan petrol şirketlerinin kasalarını doldurmasını “yerden göğe kadar haksızlık yapıyorlar” şeklinde eleştirdi.

Bunun için Almanya Kartel İdaresini göreve de çağıran Saskia Esken, çok acil bir durumda enerji güvenliğini sağlamak için bazı kritik altyapı tesislerinin idaresinin kayyuma devredilebileceğini de bildirdi.

Öte yandan Ekonomi Bakanı Robert Habeck’in Kartel yasasını değiştirerek, büyük şirketlerin piyasayı istismar ederek haksız kazanç sağladıkları belgelenemese de daha fazla vergi veya ceza vermelerini öngören bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığı bildirildi.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş