Dünya

ABD’de Florida Valisi, Düzensiz Göçmenleri Eyalet Dışına Çıkarıyor

ABD'nin Florida Valisi Ron DeSantis, ABD sınırından diğer eyaletlere bundan sonra daha fazla düzensiz göçmen taşıyacak. Texas valisi de, iki otobüs dolusu düzensiz göçmeni ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in konutunun önüne bıraktı.
17 Eylül 2022
@aa

Amerika Birleşik Devletlerinin Florida Eyaletinin Valisi Ron DeSantis, düzensiz göçmenleri Florida dışına göndermek için eyaletinin tahsis ettiği 12 milyon dolarlık bütçenin “her kuruşunu” harcayacağını söyledi.

“Bunlar sadece başlangıç ​​çabaları” diyen Vali Ron DeSantis, düzensiz göçmenleri başka eyaletlere taşımak için bir altyapı oluşturduklarını, bundan sonra sürecin hızlanacağını açıkladı.

Florida Valisi, bu konuda beraber çalışmak için Texas Valisi Greg Abbott’a seslenerek, “İşbirliği yapabiliriz” mesajı gönderdi.

Çarşamba günü çoğu Venezuelalı 50 kişilik düzensiz göçmeni Massachusets eyaletinin tatil kenti Marha’s Vineyard adasına göndermekle eleştirilen DeSantis, söz konusu göçmenler için, “İmkanım olsa, onları Meksika’ya ya da memleketlerine geri gönderirdim.” ifadesini kullandı.

Vali DeSantis ayrıca, Martha’s Vineyard’a gönderilen düzensiz göçmenlerin hepsinin oraya gitmek için gönüllü olduğu ve kendilerine imzalatılan bir belge sonucu ücretsiz olarak uçakla taşındıklarını ve hepsine gidecekleri yerin haritasını da içeren bir paket dağıtıldığını belirtti.

Çarşamba günü Massachusetts yetkilileri, iki küçük uçakla 50 düzensiz göçmenin Marha’s Vineyard’a bırakıldığını, öncesinde ise bir bilgilendirme yapılmadığını açıklamıştı.

Kamala Harris’in konutunun önüne iki otobüs dolusu düzensiz göçmen bırakıldı

Perşembe günü ise Texas’tan gönderilen iki otobüs dolusu düzensiz göçmen ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in konutunun önüne bırakılmış ve sonrasında Texas Valisi Abbot, “Harris, sınırımızın ‘güvenli’ olduğunu iddia ediyor ve krizi reddediyor. Biden yönetimine işini yapması ve sınırı koruması için çağrıda bulunarak göçmenleri arka bahçesine gönderiyoruz.” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

ABD’ye giren yasa dışı göçmenler, sınır polisi tarafından kayıtları yapılarak otobüslerle barınaklara götürülüyor. İşlemleri tamamlanan düzensiz göçmenler kendilerine bildirilen mahkeme tarihine kadar ABD içinde istediği yere gitmekte serbest bırakılıyor.

Texas ve Florida gibi Cumhuriyetçi eyaletler, göçmen yükünü tek başlarına kaldıramayacakları şikayetiyle, düzensiz göçmenlerin bir kısmını, başkent Washington, New York, Massachusetts gibi Demokratların çoğunlukta olduğu eyaletlere gönderiyor. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş