Gündem

Viernheim’de Belediye Kütüphanesinde Kur’an-ı Kerim Sergisi Açıldı

Almanya’nın Viernheim kasabasında çeşitli zamanlara ve bölgelerde basılan Kur’an örneklerinin sergilendiği Kur’an-ı Kerim Sergisi, Belediye Başkanı Matthias Baaß tarafından açıldı.
17 Eylül 2022

Viernheim Belediyesinin sponsorluğunda Viernheim Dinler Forumu ve kolleksiyoner Herber Kempf’in özel kolleksiyonunda bulunan bazı Kur’an nüshalarıyla birlikte toplam 70 Kur’an nüshası ve ayetlerle sûrelerin bulunduğu sergi “Kur‘an – Müslümanların Kutsal Kitabı” adı altında ziyaretlerine kapılarını açtı.

Kasım ayı sonuna kadar sürecek olan sergi, Viernhein Belediye Başkanı Matthias Baaß
ile birlikte, Viernheim Dinler Forumu Başkanı Dr. Gerd Baltes, kolleksiyoner Herbert Kempf ve İslam Toplumu Milli Görüş Viernheim Sultanahmet Camii İmam-Hatibi Muhammed Sevinç’in katılımı ile açıldı.

Açılışta ayrıca, T. C. Frankfurt Başkonsolosluğu Din Ataşesi Sıddık Yıldırım ile birlikte İslam Toplumu Millî Görüş Rhein-Neckar-Saar Bölge Başkanı Şerif Aslan da yer aldı. Yıldırım ile Aslan da birer selamlama konuşması yaparak serginin karşılıklı anlayışa hizmet edeceğine vurgu yaptılar. Açılışa, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Viernheim Eyüp Sultan Camii İmam-Hatibi Celil Gürbüz ve Viernheim Dinler Forumu Üyesi Sevinç de yer aldı.

Sergi, Viernheim Kulturscheune’deki Kent Kütüphanesi salonlarında düzenlendi. Açılışta biri konuşma yapan Vierheim Beediye Başkanı Matthias Baaß “Serginin İslam’ın daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacağından ve böylece kültürler ve dinler arasında köprü kuracağından eminim.” dedi.

Viernheim Dinler Forumu Başkanı Dr. Gerd Baltes de, Annemarie Schimmel’in “Hıristiyanlıkla karşılaşmak zorunda kalan tüm dinler arasında İslam dini en yanlış anlaşılan dindir.” Sözüne atıfta bulundu. Baltes, Viernheim Kur’an-ı Kerim sergisinin bu anlayışla gezilmesini, ön yargıların birbirini tanıma, bilgi alışverişi le mümkün olabileceğini söyledi.

@viernheim-online.de

Sergi kapsamında katılımcılara eserlerin içeriği ve kökeni hakkında açıklayıcı bilgiler sunan bir katalog sağlanıyor. Sergi, eylül ayının ortasından kasım ayının sonuna kadar, Viernheim şehir kütüphanesinin açık olduğu saatlerde Kulturscheune odalarında gösterimde olacak. Sergiye girişler ücretsiz. Ayrıca, sergi süresince ayrı olarak düzenlenebilen rehberli turlara katılmak da mümkün.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş