Gündem

AB’de Ekmek Fiyatları Yüzde 20 Zamlandı

Avrupa Birliği’nde ekmek fiyatları ortalama yüzde 20 zamlandı. Ekmeğe en fazla Macaristan’da zam geldi. Macaristan’da ekmek zammı yüzde 66 oldu.
20 Eylül 2022
@https://audiovisual.ec.europa.eu/

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde gıda maddelerinde görülen zamlı fiyatlar giderek daha da yükseliyor. Avrupa Birliği İstatistik Dairesi Eurostat, sebze, et, ve özellikle yemeklik sıvı yağlarla margarin ve tereyağlarındaki yüksek fiyat artışlarının Şubat ayından itibaren ekmeğe de yansıdığını tespit etti.

Eurostat’ın tespitlerine göre Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi ülkelerinin ekmek fiyatları artışı yüzde 20’yi buldu.

En Yüksek Ekmek Zammı Macaristan’da

Ekmek fiyatlarının ün çok arttığı ülke Macaristan oldu. Macaristan’da ekmek fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 66 artış gösterdi. En az fiyat artışı ise Fransa’da oldu. Fransa’da ekmek bir yıl öncesine göre ancak yüzde 8 artış gösterdi.

Fiyat artışlarının Rusya’nı Ukrayna’yı işgaline bağlayan Eurostat, AB’da bir önceki yılda ekmek fiyatlarının sadece yüzde 3 oranında artış göstermesine rağmen, Macaristan’ın yanı sıra Litvanya, Estonya, Slovakya, Hırvatistan ve Polonya’da yüzde 30’un üzerine çıktığını bildirdi.

Almanya’da ise ekmek fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 16 artış gösterirken, Bulgaristan ve Çekya’da yüzde 30’a yaklaştı. Hollanda ile Lüksemburg’da ise ekmek fiyatları yüzde 10 olarak artış gösterdi.

AB’deki ekmek fiyatlarının artış grafiği.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Edeka ve Netto’dan Acil Geri Çağırma!

Panem Backstube GmbH tarafından üretilen ve Edeka, Marktkauf ve Netto Marken-Discount marketlerinde satılan bazı fırına hazır pişirme ekmeği (Aufbackbrötchen) içerisinde tahta parçaları bulunma ihtimali nedeniyle acil geri çağırma yapıldı. Tüketiciler uyarılıyor!

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş