Gündem

Hollanda PEGİDA’nın Kur’ân-ı Kerîm Yakma Eylemi Başlamadan Bitti

Hollanda’nın Rotterdam kentinde, İslam ve göçmen karşıtı Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalıların (PEGIDA) Hollandalı lideri Edwin Wagensveld’in gözaltına alınmasıyla grubun planladığı Kur’ân-ı Kerîm yakma eylemi başlamadan bitti. Örgüt bugün de Lahey’de eyleme  hazırlanıyor.
23 Ekim 2022
Hollanda'nın Rotterdam kentinde, İslam ve göçmen karşıtı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalıların (PEGIDA) Hollandalı lideri Edwin Wagensveld'in gözaltına alınmasıyla grubun planladığı Kur'ân-ı Kerîm yakma eylemi başlamadan bitti. Foto: AA

Rotterdam kentindeki merkezi tren istasyonunu önünde 22 Ekim’de yerel saatle 14.00’te yapılması planlanan gösteriye, Hollanda PEGIDA’dan çok küçük bir grupla katıldı. Polis, Hollanda PEGIDA üyelerinin nefret söyleminde bulundukları gerekçesiyle polis tarafından uyarıldığını belirtti.

Uyarıları dikkate almayan ve nefret söylemini devam ettiren Wagensveld’in gözaltına alındığını ifade eden polis yetkilileri, daha sonra az sayıdaki PEGIDA üyelerinin alandan uzaklaştırıldığını kaydetti.

Irkçı grubun iki hafta önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre, benzer bir gösterinin bugün yine 14:00’de Lahey kentinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

MÜSLÜMANLARDAN KARŞI GÖSTERİ

Hollanda’daki çeşitli Müslüman topluluklar, PEGIDA’nın Kur’ân-ı Kerîm yakacağını açıklamasına rağmen gösterisinin yasaklanmaması nedeniyle aynı meydanda karşıt gösteri düzenledi. Yerel saatle 12.00’den itibaren merkezi tren istasyonunun önünde toplanan kalabalık grup, namaz kıldı ve ara ara sloganlar attı.

Çok sayıda atlı, zırhlı polisin yer aldığı gösteriye polis köpeklerinin de getirildiği görüldü.

Polisin PEGIDA eyleminin sona erdiğini ve herhangi olumsuz bir olayın yaşanmadığına ilişkin anonsunun ardından Müslüman grubun karşı gösterisi sona erdi.

Rotterdam Belediye Başkan Yardımcısı Robert Simons, PEGIDA’nın gösteride Kur’ân-ı Kerîm’i yakması durumunda polisin müdahale edeceğini açıklamıştı.

Öte yandan Hollanda PEGİDA yaptığı paylaşımda Edwin Wagensveld’in gözaltından serbest bırakıldığını  ve yeni gösterilerine hazırlandıklarını açıkladı.

HOLLANDA PEGIDA HAREKETİ

PEGIDA, ilk eylemini 20 Ekim 2014’te Almanya’nın Dresden kentinde düzenlemiş, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla 12 kişi tarafından organize edildiği öne sürülen bu eyleme 350 kişi katılmıştı.

Pazartesi günleri yapılan gösterilere katılanların sayısı sürekli artarak 2015’in ocak ayı ortasında 25 bine çıkmıştı. Ancak daha sonra bu gösterilere katılım azalmıştı.

PEGIDA, Almanya dışında ve ülkenin diğer kentlerinde yabancı düşmanı gruplara ilham kaynağı olmuştu.

Hollanda’da PEGIDA hareketi zaman zaman yürüyüşler, cami önlerinde İslam karşıtı gösteriler düzenliyor. PEGİDA, bilhassa ramazan aylarında cami önlerinde mangallı eylemleri ile gündeme gelmişti.  Bazı kentlerde belediyeler bu eylemlere izin vermemiş, bazılarında da gelen tepkiler sonucu eylemlerden vazgeçilmişti. (aa/c)

Hollanda PEGIDA’nın eylemine karşı eylemin yapılacağı alana gelen Müslümanlar karşı gösteri yaparak namazlarını da alanda kıldı.

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş