Gündem

“İklim Değişikliğine Karşı Daha Etkin Mücadele Gerekli”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete, sanayi ülkelerine çağrıda bulunarak, iklim değişikliğine karşı daha etkin mücadele edilmesini istedi.
04 Kasım 2022
IGMG Genel Sekreteri Ali Mete. @CamiaHaber

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi dolayısıyla yaptığı açıklamada, gelişmiş sanayi ülkelerini, iklim değişikliği ile ilgili olarak daha azla mücadele etmeye çağırdı.

Ali Mete, 6-18 Kasım tarihleri arasında Mısır’da gerçekleşecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı (COP27) münasebetiyle yaptığı açıklamada “IGMG olarak, sanayi ülkelerine iklim değişikliği ile daha etkin mücadele çağrısında bulunuyoruz. Adalet ve vicdan ile ters düşmeyen bir politika izlenmeli.” dedi. IGMG Genel Sekreteri Ali Mete açıklamasına “İklim değişikliğinin neticelerini günümüzde çok yakından gözlemlemek mümkün. Dünya genelinde milyonlarca insan sel, kıtlık vb. doğal afetler sebebiyle yaşam alanlarından mahrum bırakılmış durumda. Sanayi ülkelerine, COP27 konferansı ile birlikte bir paradigma değişimine gitmeleri ve artık yeni bir çığır açmaları çağrısında bulunuyoruz.” şeklinde devam etti.

Yoksul ülkelerdeki insanların iklim değişikliğinde en az paya sahip kesim olmasına rağmen bunun sonuçlarından en fazla yoksul ülkelerin etkilendiğine dikkat çeken Ali Mete “Üstelik yoksulluk ve açlıkla mücadele ederken de yapayalnız bırakılıyor, yeterince desteklenmiyorlar. Ayrıca ülkelerinde kalmaya zorlanıyorlar ve insan onuruna yaraşır bir yaşama erişmek adına göç etmek istediklerinde buna müsaade edilmiyor.” açıklamasında bulundu.

Ali Mete Açıklamasında şunları söyledi:

“Bu sorumsuzluktur ve ne adalete ne de vicdana sığar. Sanayi ülkeleri sınır koruma ve geri püskürtme alanlarına yatırım yapacaklarına göçün sebepleri ile mücadele etmeli, insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmeyi her yerde mümkün kılmak için çabalamalıdır. İklim değişikliğinin baş müsebbibi kendileridir. Oluşan zararı tamir ve tazmin etmenin tam zamanıdır.

Ukrayna’daki savaşın çok sayıda problemi de beraberinde getirdiği açıktır. Bu sebeple, iklim değişikliği ile mücadelede vites artırmak belki daha zor gelebilir. Ancak tam da şu anda, yoksul bölgelerde yaşayan insanlara olumlu bir mesaj göndermek çok önemlidir. Çünkü geç kalındıkça dünya üzerindeki hayatın her geçen gün geri dönülemez şekilde zorlaşacağı muhakkaktır.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş