Gündem

Almanya’da Çifte Vatandaşlık Geliyor! Aralık Ayında Meclise Sunulacak!

Almanya’da koalisyon hükümeti çifte vatandaşlığa imkan veren yeni vatandaşlık yasasını Aralık ayında parlamentoya sunacak.
23 Kasım 2022
Turkish passport

Almanya’da özellikle Türkiye vatandaşlarını etkileyecek olan çifte vatandaşlık yasası ile ilgili tarih belli oldu.

Sosyal demokrat, Yeşiller ve hür demokratlardan oluşan koalisyon hükümeti, vaat ettiği çifte vatandaşlık yasa tasarısını Aralık ayında Federal Meclis’e sunmaya hazırlanıyor.

Aralık Ayında Federal Meclise Geliyor

Vatandaşlık yasasına raportörlük yapan ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Berlin Milletvekili olan Hakan Demir The Local haber sitesine yaptığı açıklamada, yasanın Aralık ayında Federal Meclis’e sunulacağını açıkladı. Demir, yasanın yürürlüğe girmesi için elinden gelen çabayı göstereceğini belirtti.

Hakan Demir ayrıca, Almanya’da sadece çifte vatandaşlığın değil çoklu vatandaşlığın da mümkün olmasını istedi.

Gençler Vatandaşlık Tercihine Zorlanmasın

Yeşillerin aksine sosyal ve hür demokratların çifte vatandaşlığı kabullenmelerine rağmen 3 nesil sonrasındaki gençlerin vatandaşlık tercihine zorlanmasını da kabul etmeyen Hakan Demir “Vatandaşlığın üçüncü nesilden itibaren tekrar kısıtlanması isteniyor. Ama ben, vatandaşlık yasasındaki reformları geciktirmemek için bu durumun daha sonraki bir tarihte ele alınmasından yanayım.” dedi.

SPD Milletvekili,  Almanya’nın insanların artık iki kimlik arasında seçim yapmak zorunda kalmayacağı açık ve modern bir vatandaşlık yasasına ihtiyacı olduğuna da dikkat çekti.(c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş