Gündem

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete: “Vatandaşlığa Kabul Tartışmaları Azınlıklar Üzerinden Yapılmamalı!”

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete, Almanya Federal Hükûmeti’nin vatandaşlık yasasında yapmayı planladığı reform ve bu konudaki tartışmalar münasebetiyle bir açıklama yaptı.
30 Kasım 2022
IGMG Genel Sekreteri Ali Mete @camiahaber

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete Almanya Federal Hükûmeti’nin vatandaşlık yasasında yapmayı planladığı reform ve bu konudaki tartışmalar münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Vatandaşlığa kabul uygulamalarının kolaylaştırılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Aynı zamanda azınlıklar üzerinden yürütülen ön yargılı tartışmaları da endişeyle takip ediyoruz.” diyen Mete sözlerini şöyle sürdürdü: “Planlanan vatandaşlığa kabul yasası reformu, Almanya’daki yaşam gerçekliğine uymayan bir durumun düzeltilmesi teşebbüsüdür. Bu sayede Almanya’daki milyonlarca insanın demokratik katılımına imkân sağlanmış, dolayısıyla da demokrasi güçlendirilmiş olacak. Yani reformdan faydalanacak tek kesim vatandaşlığa kabul edilme perspektifi sunulan kimseler değil. Dolayısıyla planlanan reformu büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz.”

“bu ülkeye olan katkıları asla göz ardı edilemez”

Bilhassa ilk nesil misafir işçilerin vatandaşlığa kabulünün kolaylaştırılmasından büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Mete, “Onların bu ülkeye olan katkıları asla göz ardı edilemez ve büyük ihtimalle ülkelerine bu reformu eleştirenlerden daha fazla katkı sağlamışlardır. Onlara İş Gücü Anlaşması’nın belli başlı yıl dönümlerinde güzel cümlelerle iltifatta bulunmaktansa gerçekten demokratik katılımda bulunmalarına imkân sağlamak gerekiyor.” diye kaydetti.

“İhtiyacımız olan şey ön yargıları körükleyen tartışmalar değil”

Hem siyasetten hem de basından bazı kesimlerin vatandaşlık konusu üzerinden yürüttükleri tartışmaları ise üzüntüyle takip ettiklerini ifade eden Genel Sekreter, “Ne zaman vatandaşlığa kabul uygulamalarında bir kolaylık söz konusu olsa, artık çoktan aşılmış olması gereken ön yargılar da gün yüzüne çıkıyor. Bu yersiz tartışmaların nelere sebep olduğunu artık çok iyi biliyor ve bu tartışmaların asılsız ithamlarla körüklenmemesi konusunda ısrarla uyarıda bulunuyoruz. Hem siyaseti hem de medyayı tartışmalarda nesnel kalmaya ve bunları azınlıklar üzerinden gerçekleştirmemeye davet ediyoruz. İhtiyacımız olan şey ön yargıları körükleyen tartışmalar değil, daha çok birliktelik.” diye ekledi.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş