Toplum

Belçika’da Hayat Pahalılığı Artarak Devam Ediyor

Belçika'da hayat pahalılığının artarak devam ettiği belirlendi. 
TALHA İNAM
01 Aralık 2022
@shutterstock

Belçika’da yangın sigortası primlerinin 2023 yılında %10,8 oranında artacağı açıklandı. Bu oranın bugüne kadar kaydedilen en yüksek fiyat artışlarından biri olacağı kaydedildi. Bunun nedeninin ise inşaat ve maaliyet fiyatlarındaki artışın Abex endeksine yansıması olduğu kaydedildi.

Bunun nedeni ne?

Belçika’da yangın sigortası primleri Abex endeksine bağlı olarak fiyatlandırılıyor. Yangın sigortası primleri, son aylarda artan inşaat ve malzeme fiyatları nedeniyle 2023 yılında yaklaşık %11 oranında artacak. Abex Başkanı Alain Coppe, “Bu endeks şimdiye kadar gözlemlenen en yüksek artış oranlarından biri,” diyerek endeksi yükselten faktörlerin başında çelik, ahşap ve yalıtım fiyatlarının geldiğini belirtiyor.

Abex endeksi neye göre hasaplanıyor ?

Yangın sigortası primlerinin tutarı Abex endeksine bağlı olarak yükseliyor. Bunu tetikleyen faktörlerin başında da inşaat malzemeleri fiyatlarındaki yükseliş ve artan işçilik maliyetleri olarak göze çarpıyor. Bunların artışlarına dayanarak mayıs ve kasım aylarında yılda iki kez hesaplanan Abex endeksi, Kasım 2021’de 906 iken Kasım 2022 sonunda bin 4 olarak gerçekleşti.

Fiyat artışları ne zaman yansıyacak?

Ocak 2023’te yeni bir yangın sigortası sözleşmesi yapmak isteyenlerin primleri Aralık 2022’ye kıyasla %11 oranında daha yüksek olacak ve daha fazla ücret ödenecek. Bu durum mevcut sözleşmeler için de geçerli olacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş