Toplum

Almanya’da Isınma Yardımları Öncelikle İhtiyacı Olmayanlara Verildi

Alman hükümetinin enflasyon telafisi amacıyla Aralık ayında ödeyeceği ısınma yardımlarının üçte ikisinin öncelikle ihtiyacı olmayanlara gittiği tespit edildi.
03 Aralık 2022
@shutterstock

Almanya’da hükümetin artan gaz ve elektrik fiyatlarını telafi amacıyla vatandaşa yapacağı ısınma yardımlarının üçte ikisinin öncelikle ihtiyacı olmayan hanelere gittiği tespit edildi. Federal hükümet adına hükümetin enerji politikalarını araştırmakla görevlendirilen 3 araştırma kuruluşunun ortak tespitlerine göre, Aralık ayı ısınma masraflarını üstlenen hükümetin bu ısınma yardımlarının çok büyük bir bölümünü öncelikli ihtiyacı olmayan hanelere ödediği ortaya çıktı.

Isınma yardımından acil ihtiyacı olmayanların daha çok yararlanmasının sebebinin ise, hükümetin “ihtiyaç hedefli” bir yardım planlamamış olması gösterildi. Zira, Almanya’da hükümet, ekonomik durumları ne olursa olsun tüm hanelerin Aralık ayı ısınma harcamalarını üstlenmiş bulunuyor. Buna göre, daha yüksek gelirli veya daha düşük enerji maliyetleri olan vatandaşlar da yardımdan faydalandı. Ayrıca, hanelerin çok büyük bir bölümü ısınma yardımından ancak gelecek yıl Aralık ayına doğru yararlanabilecek.

Araştırmayı Potsdam İklim Etkisi Araştırma Enstitüsü, Essen’deki RWI-Leibniz Ekonomik Araştırma Enstitüsü ve Köln Ekonomik Araştırma Enstitüsü ortaklaşa yaptı. Araştırma sonuçlarına göre, Almanya’da ayda net 2 bin 700 Euro’dan daha az kazanıp gelirlerinin yüzde onundan fazlasını elektrik ve ısınmaya harcayan haneler, acil yardıma ihtiyaç duyan hanelerden sayılıyor.

Araştırma, “ihtiyaç hedefli” olarak düzenlenmemiş olmaması sebebiyle ısınma yardımının yüzde 56’sının hükümetin hedeflediği şekilde kullanılamadığına da dikkat çekiyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş