Gündem

IGMG Genel Sekreteri Mete: Hanau Asla Unutulmamalı

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete 19 Şubat 2020 tarihinde Hanau’da gerçekleşen ırkçı terör saldırısının yıl dönümü ile ilgili açıklamalarda bulundu.
18 Şubat 2023
IGMG Genel Sekreteri Ali Mete @camiahaber

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete 19 Şubat 2020 tarihinde Hanau’da gerçekleşen ırkçı terör saldırısının yıl dönümü ile ilgili açıklamalarda bulundu. “Hanau’nun bizde açtığı yaranın acısı asla dinmiyor. Bunun bir sebebi de olayın aydınlatılması konusundaki hayal kırıklığı.” diye konuşan Mete, “Hanau’daki ırkçı terör saldırısının üçüncü yıl dönümünde üzüntü ve acımız hâlâ ilk günkü gibi taze. Hayatını kaybedenlere rahmet, geride kalanlara metanet ve sabır diliyoruz.” diye kaydetti.

“dosyaların karartıldığını görüyoruz”

“Acımız sadece Ferhat Unvar, Hamza Kurtović, Said Nesar Hashemi, Vili Viorel Păun, Mercedes Kierpacz, Kaloyan Velkov, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz ve Gökhan Gültekin’i kaybettiğimiz için değil, bu menfur olayın bütün yönleriyle ve kararlılıkla aydınlatılmamasına şahit olduğumuz için de çok büyük.” diye konuşan Mete, dosyaların karartıldığını, devlet ile siyasi kurumlar arasında bürokratik gidip gelmeler yaşandığını gördüklerini belirtti.

“sorumlulardan hesap sorulmuyor“

Saldırının olduğu gece görülen başarısızlığın olayın aydınlatılma sürecinde de yaşandığını müşahede ettiklerini de sözlerini ekleyen Genel Sekreter, “Yapılan ihmaller hâlâ hata gibi gösterilmeye çalışılıyor, sorumlulardan hesap sorulmuyor, sorular cevapsız bırakılmaya devam ediyor. Hâl böyle olunca devlete ve kurumlarına güveni muhafaza etmek oldukça güçleşiyor. Ancak her şeye rağmen, bu olayın aydınlatılacağına dair ümidimizi kaybetmeyeceğiz. Ümidimiz var olduğu sürece soru sormaya ve cevaplarını beklemeye devam edeceğiz.” diye belirtti.

“Bunun gelecek nesillere bir uyarı olmasını sağlayacağız”

Ali Mete, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu insanlık dışı suçu hatırlatmaktan, bunu gelecek nesillere de aktarmaktan asla yorulmayacağız. Bunun gelecek nesillere bir uyarı olmasını sağlayacağız. Bu konuda Allah’ın yardımını umuyoruz.” diye sözlerini tamamladı.”(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş