Kanada

Hasene Koordinatörü Dr. Asım Hoca: “Suriye’de En Büyük Sorun Devlet Eksikliği”

IGMG ve Hasene’nin Suriye'deki depremzedelere yönelik çalışmalarını organize etmek üzere bölgede bulunan IGMG Kanada Bölge Başkanı Dr. Asım Hoca Suriye’deki izlenimleri hakkında Camia Haber’e konuştu.
27 Şubat 2023

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kanada Bölge Başkanı Dr. Asım Hoca, IGMG ve Hasene’nin Suriye’nin Afrin, İdlip ve Cinderes kentlerindeki depremzedelere yönelik yapılan yardım çalışmalarını anlattı. Camia Haber’e bilgi veren ve kendisi de Suriye asıllı olan olan Dr. Asım Hoca, bölgede savaş nedeniyle zaten zor şartlar içinde yaşam mücadelesi veren insanların depremle birlikte hayatlarının daha da zorlaştığını bildirdi.

Dr. Asım Hoca, İdlib ve etrafındaki köylerde normalde 1-1,5 milyon insanın yaşadığını ancak savaş nedeniyle civardan buraya yaşanan zorunlu göçten dolayı şu anki nüfusun takriben 5 milyonu bulduğunu kaydetti. Şehrin alt yapısının bu nüfusu kaldırabilecek yeterlilikte olmadığını belirten Hoca, bu nedenle bölgede çok büyük bir fakirliğin yaşandığını aktardı. Buradaki insanların her şeye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Hoca, 7-8 sene boyunca çadırda yaşayanların bulunduğunu belirtti.

Suriyenin kuzeyinde bir devlet olmadığını silahlı gruplar olduğunu bu gruplar arasında da çatışmaların durmadığını anlatan Hoca şöyle devam etti: “Eğer bu sorun çözülmezse buradaki insanlar sürekli olarak yardıma, yemeğe muhtaç durumda hayat yaşayacaklar. Devlet olmadığı sürece bu durumun düzelmesi imkânsız.”

Dr. Asım Hoca, IGMG ve Hasene’nin Suriye yardımlarını koordine ediyor.

“YARDIMLARI DAĞITIRKEN KALBİM ACIDI”

IGMG ve Hasene tarafından bölgeye tırlarla gönderilen yakacak, giysi, gıda, hijyen malzemesi gibi ürünler de Suriye’de bulunan IGMG ve Hasene görevlileri tarafından dağıtıldı. Asım Hoca insanların içinde bulunduğu zor şartların kendisini çok etkilediğini belirterek “Yardımları dağıtırken inanın kalbim acıdı.” dedi. Çok varlıklı olan insanların bulundukları yerlerden savaş nedeniyle kovulmalarından dolayı evlerini arabaları tüm malını geride bıraktıklarını anlattı. Bu insanların Cinderes’e gelip yeni bir hayat kurma çabası içine girmişken yaşanan deprem nedeniyle yeniden hayatlarının sıfır noktasında her şeye muhtaç duruma geldiklerini söyledi.

27 Şubat sabahı itibari ile İdlip’te Hasene Mobil Klinik’in hizmet vermeye başladığını söyleyen Asım Hoca, bölge halkının bu sağlık hizmetine çok ihtiyacı olduğunu kalıcı olarak sağlık hizmetinin devam etmesini arzuladıklarını da ifade etti. Suriye’de birçok Türk ve uluslararası kurumunun yardım çalışması yaptığını aktaran Asım Hoca, Hasene ve IGMG’nin bölge halkına desteğinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, tüm hayırseverlere teşekkür etti.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş