Toplum

Avrupa’da Konut Sahiplerini İlgilendiren Önemli Karar

Avrupa Parlamentosu binaların enerji verimliliğini artırmak için sert düzenlemeler öngören yasayı kabul etti.
15 Mart 2023

Avrupa Parlamentosu (AP), binaların enerji verimliliğini artırmak için sert düzenlemeler öngören yasayı kabul etti. 216 “Hayır” oyuna karşılık 343 “Evet” oyla kabul edilen yasaya göre, AB üyesi ülkelerdeki tüm binaların 2033 yılına kadar enerjide orta verimlilik sınıfına ulaşması gerekiyor. Buna göre birçok binanın enerji kaybetmeyecek şekilde yalıtımı için tadilattan geçmesi öngörülüyor.

binaların yaklaşık yüzde 61’i yenilenmesi gerek

Öte yandan kabul edilen yasaya göre Almanya’daki binaların yaklaşık yüzde 61’inin enerji verimliliğine göre yenilenmesi gerektiği belirtildi. Karara göre, binalarının 2030 yılına kadar en az ‘E’, 2033 yılına kadar ise en az ‘D’ enerji verimliliği sınıfına ulaşması gerekirken, yenilemeye en kötü durumdaki binalarla başlanacağı aktarıldı. Uzmanlar yaklaşık 7 milyon binaya ve 6 milyon konuta daha iyi yalıtım ya da yeni bir çatı yapılması gerektiğini tahmin ediyor. AB ülkelerinde ise toplamda yaklaşık 30 milyon binanın yenileneceği kaydedildi. Yatırım ve Kalkınma Bankası’na (KfW) göre enerji dönüşümünün maliyeti Almanya için 254 milyar Euro civarında. Sadece çatı yenilemelerinin metrekare başına 1000 Euro’ya mal olacağı tahmin ediliyor.

AB bütçesinden 150 milyar Euro’ya kadar kaynak sağlanacak

Yenileme çalışmaları için AB fonlarından da para sağlanacak. Komisyon, 2021’de yaptığı açıklamada 2030 yılına kadar AB bütçesinden 150 milyar Euro’ya kadar kaynak sağlanacağını belirtmişti. Ancak 50 metrekarenin altındaki küçük binalar, dini ya da koruma altına alınmış anıt statüsündeki tescilli binalar ve yazlık evler gibi geçici olarak kullanılan binalar uygulamadan muaf tutulacak. AB yasasına uyulmadığı zaman ne tür bir ceza verileceği ise henüz belirlenmedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş