Gündem

Fransa’da Ramazan Öncesi Camiye İslamofobik Saldırı

Fransa’nın kuzeyinde Lille şehri yakınlarındaki Wattignies kentinde, ramazan ayı için hazırlıkların yapıldığı bir camiye saldırı düzenlendi. Saldırıda caminin büyük bir kısmı kullanılamaz hâle geldi.
21 Mart 2023
Fransa'da Ramazan Öncesi Camiye İslamofobik Saldırı

Ramazan ayının başlamasına günler kala Fransa’da bir camiye önceden planlanmış saldırı düzenlendi. Fransa’nın Wattignies kentinde bulunan cami hafta sonu kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğradı. Planlı yapılan saldırı öncesi binanın elektrik kablolarının kesildiği anlaşıldı. Saldırının ardından caminin tavanı ve iç kısımları kullanılamaz hâle geldi.

Camiden herhangi bir şey çalınmadığı öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Binanın elektrik kablolarını kestiler, camiyi kullanılamaz hâle getirdiler.

“İslamofobik Vandalizm”

Wattignies Belediye Başkanı Alain Pluss, saldırının İslamofobik bir eylem olduğunu düşündüğünü ifade etti. Fransız Milletvekili David Guiraud, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Wattignies’deki tahammül sınırlarını aşan bu İslamofobik vandalizmi şiddetle kınıyorum.” ifadesini kullandı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş