Gündem

Almanya’da Koalisyon Ortakları 36 Saat Sonra Anlaştı

Almanya’da koalisyon ortakları 36 saat süren görüşmede, demir yolları, yeni otoyol, e-yakıtlı yeni araç ve yenilenebilir enerjili ısıtım sistemi konularında uzlaşma sağladı.
30 Mart 2023
@Facebook

Almanya’da koalisyon ortakları Berlin’de Başbakanlık binasında bir araya geldi. 36 saat süren görüşmelerde demir yolları, yeni otoyol, e-yakıtlı araç ve yenilenebilir enerjili ısıtım sistemi konularında uzlaşma sağlandı. Yapılan anlaşma sonrası açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Scholz, “Almanya’yı daha da modernleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

yeni demiryolları ağı ve otoyollar

Koalisyon ortakları Almanya’da yeni demir yolları ağı örülmesi ve yeni otoyollar yapılması noktasında anlaşmaya vardı. Buna göre tır ve kamyonlar için daha fazla otoyol ücreti alınması yönünde karara varıldı. Gelirin yüzde 80’inin demir yolları, yüzde 20’sinin ise otoyol yapımına harcanacağı vurgulandı.

e-yakıtlı araçlara izin

Almanya’da öte yandan 2035 yılından itibaren e-yakıtlı araçların trafiğe çıkma izni verilmesine devam edilmesi kararlaştırıldı. Otoyollardaki benzinliklerde elektrikli araçlar için inşa edilen hızlı şarj istasyonlarının da artırılması yönünde karar alındı.

yeni konutlarla ilgili de yeni karar

Almanya’da 2024 yılından itibaren inşa edilecek konutlarla ilgili de yeni karar söz konusu. Buna göre bu konutların yüzde 65’inin yenilenebilir enerji tüketecek ısıtma sistemi monte edilmesi de karara bağlandı. Eski konutlarda ise petrol ve gazlı ısıtma sistemine devam edilebilecek. Fakat eski konutlarda yeni teknolojilerin değerlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş