Gündem

Fransa İslam Konseyi: Müslüman Gençler Irkçılığa Maruz Kalıyor

Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkan Yardımcısı Abdullah Zekri, Fransa'daki Müslüman gençlerin günlük yaşamda ayrımcılığa uğradığını söyledi.
05 Temmuz 2023

Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkan Yardımcısı ve İslamofobi ile Mücadele Ulusal Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri, Fransa’da 17 yaşındaki Nael M’nin polisin açtığı ateş sonucu 27 Haziran’da hayatını kaybetmesinin ardından patlak veren olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gündem | 12 Haziran 2023 Fransa İslam Konseyi’nde Yeni Yönetim Seçildi 12 Haziran 2023

“Görüntüler olmasaydı olay kapatılırdı”

Zekri, Nael’in öldürüldüğü ana ilişkin görüntülerin olmaması halinde olayın üstünün kapatılmış olacağını belirterek “Olaydan birkaç gün önce bir Malili yine polis tarafından öldürüldü ancak sosyal medyada o ana dair görüntü olmadığı için kimse bu olaydan bahsetmedi.” dedi.

“Müslüman gençler ırksal profillemenin kurbanı oluyor”

Zekri, “Fransa’daki Müslüman gençler günlük yaşamlarında, özellikle istihdam edilirken barınma konusunda ırkçılığa maruz kalıyor, polis tarafından yapılan ırksal profillemenin kurbanı oluyor.” diye konuştu.

“Şiddete karşıyız”

Nael’i öldüren polisin ailesi için aşırı sağcı Jean Messiha tarafından başlatılan ve bugün itibarıyla 1,6 milyon avroya ulaşan bağış kampanyasını da eleştiren Zekri, durumu “rezalet” olarak nitelerken bunun, katili ödüllendirmek olduğunu dile getirdi.

Zekri, yaşanan şiddet olaylarını da tasvip etmediklerinin altını çizerek “Kamu binalarına ve ticari işletmelere zarar veren, yakıp yıkan gençlerin de bu tutumunu kınıyoruz. Şiddete karşıyız ve bu tür eylemlerin faillerinin azınlık olduğunu belirtmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bazi siyasiler şiddeti körüklüyor”

Bazı siyasilerin de bu şiddet olaylarından faydalandığına dikkati çeken Zekri, bu kişilerin göçmenlikle ilgili sorunları daha da körüklediğini vurguladı. Zekri, tüm tarafları Nael’in ailesine destek olmaya çağırarak kamu malına zarar verenlere de yasalara uyma ve sükunet çağrısı yaptı.

Siyasilere de çağrıda bulunan Zekri “İktidardakileri de sessiz kalmaya ve benzer durumlarda gerilimi tırmandırmaktan vazgeçmeye davet ediyorum.” dedi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş